Erişilebilirlik

Hollanda Başkonsolosluğu’ndaki Bayrağı Kim İndirdi?


Türkiye tarihinde bugün bir ilk yaşandı ve bu ilk sırrını koruyor. Ankara’daki büyükelçilik binası ile birlikte Hollanda’yla yaşanan krizin ardından toplumsal tepkinin biriktiği bir diğer yer olan İstanbul’daki başkonsolosluk binasında dalgalanan Hollanda bayrağı indirildi.

Yerel saatle 12 sularında gerçekleşen olayda, kimliği bilinmeyen bir kişi Hollanda Başkonsolosluk binasının üzerinde çekili olan Hollanda bayrağını indirerek yerine Türk bayrağını astı.

Kimliği bilinmeyen gizemli kişi, daha sonra başkonsolosluğun önünde biriken kalabalığa yüzünü dönerek eliyle rabia işareti yaptı, ardından birkaç defa “allahu ekber” diye bağırdıktan sonra gözden kayboldu.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları: Türk bayrağının göndere çekilmesi konsolosluk yetkililerinin inisiyatifinde gerçekleşti

Ulusal basın yayın organları cumhurbaşkanlığı kaynaklarına dayandırdıkları haberlerinde, "İstanbul'da Hollanda Başkonsolosluğu'nda göndere Türk bayrağı çekilmesi, konsolosluk yetkililerinin tamamen kendi inisiyatifleriyle gerçekleşmiştir" ifadesine yer verdiler.

Ancak Hollanda’nın ne Ankara’daki büyükelçiliği ne de İstanbul’daki başkonsolosluğu bu haberleri teyit eden bir açıklama yapmadığı gibi yalanlamadı da.

Ancak bu olaydan sonra İstanbul Emniyeti, başkonsolosluğun yan cephesinde de güvenlik önlemlerini artırdı. Polis, dört TOMA (Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı) ve 200’den fazla polisle konsolosluk çevresinde gün boyu emniyet tedbirini elden bırakmadı.

Başkonsolosluğun önünde yaklaşık 100 kişilik grup, bazen eksilip bazen artarak gün boyu bekleyişini sürdürdü.

Göstericiler “hainler için yaşasın cehennem” ve “faşist Hollanda” sloganları attı

“Hollanda şaşırma, sabrımızı şaşırma”, “faşist Hollanda”, “hainler için yaşasın cehennem”, “dik dur eğilme bu millet seninle”, “Alparslan Türkeş aşkına, Muhsin Yazıcıoğlu aşkına, Tayyip Erdoğan aşkına”, “Kahrolsun Avrupa”, “esrarkeş Hollanda” gibi sloganlar atan grup, sık sık tekbir çekti.

Grup, bazen ülkücülerin kullandığı bozkurt işaretini bazen de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın selamı olan “rabia” işaretini yaptılar.

Kendisini 15 Temmuz Gazisi olarak tanımlayan Sebahattin Ünal, Türkiye’deki referandum sürecine “hayır” lehinde müdahale etmek istediğini iddia ettiği Hollanda’nın Türkiye’nin onuruyla oynamaya çalıştığını söyledi.

“Batı, bu milletin genetiğini değiştirmek istiyor ama biz bu oyunu bozacağız”

Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan Ünal, “Ancak Türkiye bunu kabullenmiyor, reddediyor. Avrupa ülkeleri ise yıllardır sürdürdükleri sömürge siyasetinden vazgeçmek istemiyor. Bu milletin genetiğini değiştirmek istiyorlar. Ama biz oyunu bozacağız. Ama büyük Türkiye bu oyuna izin vermeyecek” dedi.

Bazı göstericilerin elinde dövizler de vardı. Bunlardan birinde “faşist Hollanda” yazarken bazı dövizlerde “evet” propagandası yapılıyordu. Bu dövizlerden birinde “şeytana sormuşlar, ‘neden şeytan oldun?’; bütün melekler ‘evet’ dedi, ben ‘hayır’ dediğim için demiş. Anlayana çok şey ifade ediyor” yazıyordu.

Göstericiler arasında hilafetin geri getirilmesini isteyen de vardı

Adının Selim olduğunu söyleyen ancak soyadını söylemek istemeyen bir başka gösterici, Türkiye’nin artık hilafet sancağını çıkarması gerektiğini belirtti.

Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan genç, “ Nasıl Hristiyanların papalığı varsa Müslümanların da halifesi olması lazım. Unutmayın İrlanda 19. Yüzyıl’da büyük kıtlık sırasında açlıktan kırılırken Müslümanların halifesi Osmanlı sultanı onlara buğday gönderdi. Barışçı bir Hollandalı da halifenin topraklarında huzurla yaşayabilir. Ama halife, Müslümanlar için şarttır” dedi.

Selim, bağımsız bir Müslüman olduğunu Hizbullah veya Hizbuttahrir gibi yapılarla hiçbir ilişkisi olmadığını ifade etti.

Gösteriler sırasında konsolosluk kapısının açılıp içeri bir kişinin girmesi üzerine kalabalık hareketlendi. Emniyet güçlerinin güvenliği arttırmasına tepki gösteren eylemcilerin attıkları bir yumurta bir polise isabet etti.

Protestocular Kocaeli’de portakal sıktılar, Samsun’da yanlışlıkla Fransa bayrağını yaktılar

Hollanda’ya yönelik en ilginç protesto Kocaeli’de gerçekleştirildi.

Ellerinde “faşist Hollanda” dövizi, üzerlerinde “evet” yazılı tişörtler bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi üyesi bir grup, Hollanda’yı ellerindeki portakalları sıkıp suyunu içerek protesto ettiler.

Samsun’da ise küçük bir grup, Hollanda bayrağı yerine Fransa bayrağını yaktılar.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG