Erişilebilirlik

Hollande'a Liberal-Sol Darbe


Fransız Hükumetinin "en genç, yenilikçi ve liberal" isimlerinden Emmanuel Macron, kendisini keşfeden Cumhurbaşkanı François Hollande'ı terkederek, ülkeyi yönetmeye talip oldu. Daha 38 yaşında olan bankacı kökenli Macron, Hollande karşısında aday olursa ülkede hem sağ hem de solda bütün dengeler alt üst olacak. Görevi bu sabah devreden Macron, "Fransızlardan yeterince destek gelirse 2017 seçimlerinde aday olacağı" mesajını verdi.

Fransa'yı Sallayan Adam: Emanuel Macron

Fransa'nın Amiens kentinde 1977'de doğan Emmanuel Macron, ülkenin en büyük okullarını başarıyla bitirdi. Genç politikacı, 16 yaşında aşık olduğu, kendisinden 20 yaş büyük, 3 çocuk annesi, Fransızca öğretmeni Brigitte Trogneux ile evlendi. Bakanlığı boyunca eşi Brigitte'le arasındaki yaş farkından çekinmeden toplum önünde savunan Macron, kamuoyundan ilk geçer puanı aldı. Ekonomi Bakanlığı'na getirdiği "liberal çizgi" özellikle iş çevreleri ve sağ taban tarafından alkışlandı.

"Politikacı ağzını" hiç kullanmadan direk cümleler kurması, zaman zaman tartışma yaratsa da sonuçta dürüst ve iddialı bir politikacı çizgisi sergiledi. Rothscild hanedanlığının bankasındaki kariyeri, Çalışma Yasası ve kendi adı ile getirdiği mali yasa nedeniyle tepki toplayan Macron, "Haftada 35 saat çalışma süresini "Daha az çalışıp daha çok kazanamazsınız" diye eleştirince, işçilerin sert tepkisiyle karşılaştı. Ancak sonunda "genç ve yeni" sözler söyleyen, daha önce hiç politikaya bulaşmayan Macron, anketlerde politikanın kurt isimleri Hollande ve Valls'i açık arayla sollayarak, ülkenin en sevilen politikacıları arasında yer aldı.

Geçtiğimiz Mart ayında hükumet üyesi olduğu halde kurduğu "yürüyüş" ya da "hareket" anlamına gelen ve kendi isminin baş harflerini taşıyan "En Marche" hareketi ile solu salladı. Ardından, Başbakan Maneul Valls'in, "Yeter artık bu komedi bir an evvel bitmeli. Ya istifa, ya da hükumete bağlı çalışmalı" uyarısı üzerine istifa etti.

"Denize açılıyorum"

Sonunda hükumetten istifa ederek, kendi yolunda yürümeyi seçen Emmanuel Macron, yine Hollande'a karşı bayrak açarak istifa eden solun solunu temsil eden Arnaud Montebourg'un yerine bakan olmuştu. İki yıl sonra aynı biçimde istifa ederek, koltuğu terkeden Macron, bugün düzenlenen devir teslim töreninde, Fransız edebiyatından Marcel Pagnol, Victor Hugo ve Saint Exupery'den alıntılarla duygusal bir konuşma yaptı. Macron, "Belki kıyıda demir almak güvenli ama artık ben gemiye binip denize açılma kararı aldım. Riski ne olursa olsun" diyerek bu yolculukta iddialı ve kararlı olduğu sinyalini verdi.

Hollande'ın anketlerde bir türlü yükselmeyen popülaritesini yükseltme şansı olmadığını gören Macron, gemiyi terketme kararı aldı. Ancak henüz adaylığını resmen açıklamadı.

Macron'un gidişi Hollande'ın gücünü ve adaylık projesini daha da zayıflattı. Geleneksel solun, Hollande'ı terketmesinin ardından, liberal kanadın da ayrılması Hollande'ın soldaki tabanını daralttı. İktidar Partisi PS, aday belirlemek için parti içinde ön seçime gideceklerini açıkladı. Hollande da, Macron da halen adaylığını açıklamadı.

Ancak, "Sağ ya da sol kanattan olmamızın bir önemi yok. Ülkenin sorunlarını çözmek için bunun üzerine çıkmak gerekir" diyen Macron'un adaylığı yalnızca iktidarki Sosyalist Parti'yi değil, Fransız merkez sağını da etkileyecek. Zira merkez sağ partilerden UDI lideri Jean Christophe Lagarde, Macron ile görüşmeye hazır olduklarını açıkladı bile.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG