Erişilebilirlik

Hollande'dan 'Rusya'ya Yaptırım' Sinyali


Halep kriziyle derinleşen Rusya ve batı arasındaki tansiyon yükseliyor. Amerika Başkanı Barack Obama'nın ardından, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da Rusya'yı hedef alan açıklamalara katıldı. Hollande, "Rusya Halep'e insani yardım tasarısını veto ederse, AB yaptırımları olasılığının gündeme geleceğini" söyledi.

Hollande, Brüksel'de katıldığı AB zirvesinin ardından yaptığı açıklamada, Fransa'nın BM Güvenlik Konseyi nezdinde Halep'te insani koridor oluşturulmasına ilişkin sunduğu ve bugün ele alınacak karar tasarısıyla ilgili, "Bu tasarıyı Rusya'nın engelleyeceğini düşünmek dahi istemiyorum" dedi.

Avrupa Konseyi'nin temel insani hak ihlalleri konusunda önümüzdeki günlerde açıklamada bulunacağını kaydeden Hollande, "Pek çok defa Rusya Suriye konusundaki karar tasarılarını veto etti. Bu sefer, insani amaçlı bir tasarıyı da veto eder mi? Eğer bu noktaya kadar giderse, sorumluluğu ne olacak? Bunu yapabileceğini düşünmek dahi istemiyorum" diye konuştu.

Halep'te çatışmaların durma noktasına geldiğini ve tasarının amacının "50 bin ila 100 bin arasındaki sivil halkı beslemek, yaşlıları ve çocukları tedavi etmekten ibaret" olduğuna vurgu yapan Hollande Rusya'nın taahhütlerine sadık kalması uyarısını da yeniledi.

Öte yandan Rus lider Vladimir Putin ise, "Suriye için bundan sonraki etabın tüm ülkede ateşkes ilanı olduğunu" açıkladı. Putin, "Türkiye'nin arabuluculuğu sayesinde, silahlı muhalefet ile yoğun bir müzakere içindeyiz. Sayın Erdoğan ile gerçekleştirdiğimiz telefon görüşmesinde, taraflara barış görüşmesi için yeni bir mekan önerme konusunda mutabık kaldık. Bu yeni mekan Kazakistan'ın başkeni Astana olabilir" dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump Şirketinin Yöneticisi Vergi Suçunu İtiraf Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:43 0:00
XS
SM
MD
LG