Erişilebilirlik

Hobbit: Beklenmedik Yolculuk Filmi ABD'de Gişe Rekortmeni


Oscar ödüllü yönetmen Peter Jackson, Yüzüklerin Efendisi serisinin bitiminden dokuz yıl sonra, J.R.R Tolkien’in Hobbit: Beklenmedik Yolculuk adlı romanıyla beyaz perdeye geri döndü. Tolkien’in 1937’de yazdığı Hobbit romanı, 1954’de İkinci Dünya Savaşı katliamlarından etkilenerek yazdığı Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden daha hafif bir üsluba sahip. Hobbit filmi, Jackson’ın, Yüzüklerin Efendisi’ni çağrıştıracak yeni üçlemesinin ilk bölümü. Sinemaseverler, 3 boyutlu teknolojinin kullanıldığı dijital bir şölen izlerken, asıl merak konusu Hobbit filminin Yüzüklerin Efendisi’nin yakaladığı başarıya ulaşıp ulaşamayacağı.

Peter Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin, iyi ve kötü arasındaki savaşı anlatan ilk filmi, Amerika’da İkiz Kuleler’e düzenlenen saldırıdan üç ay sonra vizyona girmişti. Seyirci de, mahşer duygusu uyandıran bu filmle özdeşleşmişti.

Bu yapıtla 17 Oscar ödülü kazanan Jackson, dokuz yıl sonra Tolkien’in Hobbit: Beklenmedik Yolculuk adlı romanıyla geri döndü.

Tolkien bu romanı çocukları için 1937’de yazmış. Yüzüklerin Efendisi’nden önce yazdığı bu roman serisi, yazarın savaş öncesi dönemdeki kaygısız dünya görüşünü yansıtıyor. Jackson’ın kullandığı son dijital teknoloji sayesinde Yüzüklerin Efendisi’ne göre daha canlı bir görselliği olan Hobbit filmi, bilgisayarda yaratılmış binlerce karakteri de üç boyutlu perdeye taşıyor.

Peter Jackson, “Film olağanüstü bir gerçeklik duygusu veriyor. Sanki ekrana değil, bir pencereden gerçek dünyaya bakıyorsunuz,” şeklinde konuşuyor.

Hobbit’in bir mağarada kaybolduğu ve Gollum’la ilk kez tanıştığı sahne, filmde kullanılan usta teknolojiyi en iyi şekilde ortaya koyuyor.

Yönetmen Jackson, “Gollum’un dış görünüşünün aynı kalmasını ama derisi, kasları, gözleri ve ağzının daha gerçekçi, daha insan gibi görünmesini istedim. Gollum’u canlandıran Andy Serkis’in en ufak bir hareketi dijital ortama birebir yansıyor,” diyor.

Bir kez daha Gollum’u canlandıran Andy Serkis, bu filmle önceki performansının ötesine geçiyor. Diğer oyuncuları da önceki seriden tanıyoruz. Ian Mckellan büyücü Gandalf’ı, Kate Blanchet Prenses Galadriel’ı ve Elijah Wood Frodo’yu canlandırıyor. Ekibe yeni katılan Martin Freeman ise başroldeki çekingen ama cesur Hobbit Bilbo Baggins’i canlandırıyor.

Sinemaseverler için Hobbit filmi, Jackson’ın bol Oscar ödüllü üçlemesini tekrar canlandıracak başarılı bir yapıt. Ama eleştirmenlere göre, film daha kısa tutulsaydı, seyirci üzerinde daha etkili olabilirdi.

Filmdeki komik sahneler, romanın ciddiyetini ve ağırlığını törpülemiş. Üçlemenin diğer iki filmini henüz görmedik. Ama bu haliyle Hobbit, etkileyici olmakla birlikte, Jackson’ın dokuz yıl önceki başyapıtını yakalayacak gibi durmuyor.

Hobbit: Beklenmedik Yolculuk Fimi ABD'de Gişe Rekortmeni
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00
XS
SM
MD
LG