Erişilebilirlik

Obama Nükleer Silahsızlanma Çağrısı Yaptı


Başkan Obama Brandenburg Kapısı'nda Başbakan Angela Merkel ve Berlin Belediye Başkanı Klaus Wowereit ile
Başkan Barack Obama 2009 yılında göreve geldiğinden bu yana ilk kez Almanya’nın başkenti Berlin’i ziyaret etti.

Kuzey İrlanda'da 2 gün süren G8 Zirvesi'nin sona ermesinin ardından akşam saatlerinde ailesini de taşıyan ‘Air Force One’ uçağı ile Berlin'e geçen Obama, resmi temaslarına Bellevue Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ile görüşerek başladı.

Obama, Gauck’la konuştuktan sonra Angela Merkel ile toplam üç saat süren bir toplantıda bir araya geldi, öğle yemeğini de birlikte yiyen iki lider ardından düzenlenen ortak basın toplantısına katıldı.

Merkel ve Obama görüşmelerinde ağırlıklı olarak Suriye ve Afganistan’daki durumu, ABD ile AB arasında yapılması planlanan serbest ticaret bölgesi anlaşmasını ve Avrupa'da büyük tartışmalara neden olan ‘Prizma’ adlı Amerikan casus yazılım programını ele aldıklarını açıkladılar.

Almanya’nın Afganistan’daki katkısından övgü dolu sözlerle bahseden Başkan Obama, Afgan hükümetinin Taliban ile doğrudan görüşmelere başlayacağını ve bu ülkeyi zorlu bir sürecin beklediğini söyledi.

İki lider Suriye konusunda ise G8 Zirvesi’nde varılan kararları vurgulayarak, geçici bir yönetimi sağlayacak Cenevre sürecini desteklediklerini açıkladı. Merkel tüm Suriyelilerin onay vereceği bir Suriye hükümeti oluşmasını arzuladığını söylerken, Almanya’nın muhalif gruplara silah vermeyeceğini de tekrarladı.

Almanya Başbakanı, ABD ile AB arasında planlanan serbest ticaret bölgesi anlaşmanın yürürlüğe girmesi ile dünyanın en büyük serbest ticaret bölgesinin oluşacağını, karşılıklı ticaret ve yatırımların artırılmasının Atlantik'in iki yakasında da ekonomik büyüme için bir motor işlevi göreceğini ve işsizliği azaltacağını kaydetti.

Başkan Obama ise ekonomik krizin atlatılabilmesi için ABD’de ve AB’de kökten reformlar yapılması gerektiğini, ancak sorunları aşabilmek için ‘kesinleşmiş bir reçete’ bulunmadığını söylerken, Merkel’in AB’ni ve Euro Bölgesi’ni bir arada tutabileceğine emin olduğunu vurguladı.

Bu arada Başbakan Merkel, Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi NSA’nın internet kullanıcılarının verilerini izlediği ve ‘Prizma’ olarak adlandırılan gizli programla ilgili kaygılarını Başkan Obama’ya ‘çok uzun ve kapsamlı bir şekilde’ ilettiğini açıkladı.
Obama ise ‘Prizma’ konusunda kuşkuya gerek olmadığını, Amerikan mahkemeleri tarafından kontrol altında tutulan programının terör eylemlerini engellemeyi amaçladığını ve ‘Prizma’ sayesinde şimdiye dek Almanya’da dahil olmak üzere 50’ye yakın terör eyleminin önüne geçilebildiğini söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın Berlin ziyaretinin doruk noktası ise başkentin simgesi Brandenburg Kapısı'nda yaptığı konuşma oldu. Obama 4 bin 500 kişinin davetli olarak izleyebildiği ve güneşin altında 36 derecede yaptığı konuşmada, Berlin Duvarı’nın 1989 yılında yıkılmasına atıfta bulunarak, ‘İnsan hakları için mücadelenin dünya çapında sürüyor ve Berlin Duvarı’nın yıkılışı insanların barış, özgürlük ve eşitlik arzusunun önüne geçilemiyeceğini ispatlıyor’ dedi.

Obama'nın haftalardır merakla beklenen konuşmasının ağırlığını nükleer silahsızlanma konusu oluşturdu. Kendi ülkesindeki ve Rusya’daki stratejik nükleer silah sayısını üçte bir oranında azaltmayı öneren Obama, Avrupa’daki taktik nükleer silahların da azaltılmasından yana tavır koydu. Rusya ve ABD’nin nükleer silahların yayılmasının önlenmesi konusundaki çabalarını birleştirmesini isteyen Obama, nükleer silahsızlanma konusunda 2016 yılında ülkesinde bir zirve planladığını da duyurdu.

Obama, en son 2008 yılında başkan adayı olduğu dönemde Berlin’de halka seslenmiş ve 200 bin kişi kendisini dinlemeye gelmişti. Obama o zaman da Brandenburg Kapısı önünde konuşmak istemiş, ancak Merkel bunu kabul etmemişti.

Başkan Obama'nın toplam 26 saatlik Berlin ziyareti Başbakan Merkel'in tarihi Charlottenburg Sarayı'nda onuruna vereceği akşam yemeği ile sona erecek, Obama yemeğe katıldıktan sonra akşam saatlerinde eşi Michelle Obama ve kızları ile Washington’a geri dönecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG