Erişilebilirlik

Hitler'in 'Kavgam' Kitabı Almanya'da Yeniden Basılacak


Adolf Hitler'in ‘Kavgam' adlı kitabının Almanya’da İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez Ocak 2016'ta yeniden yayımlanacağı açıklandı. Nazi lideri Hitler'in Münih’te ‘Birahane Darbesi' olarak bilinen darbe girişiminden sonra 1924 yılında tutuklu bulunduğu cezaevinde kaleme aldığı kitap, siyasi görüşü olan nasyonal-sosyalist ideolojinin yanı sıra o zamana kadarki hayatıyla ilgili anılarını içeriyor.

Hitler’in iktidara geldiği 1933 sonrasında Almanya’daki Nazi döneminde 1945’e kadar 10 milyondan fazla basılan ve yeni doğan çocuklara ve evlenen çiftlere bedava dağıtılan ‘Kavgam’, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Almanya’da bir daha piyasaya çıkmadı, ancak sanılanın tersine yasaklanmadı.

Hitler 30 Nisan 1945’de Berlin’de intihar etti. Resmi olarak Münih’te ikamet ettiği için mirası ile birlikte kitabın telif hakları da Bavyera eyaletine geçti. Eyalet yönetimi o zamandan bu yana geçen 69 yıl boyunca çeşitli nedenlerle kitabın yeni baskısının yapılması engelledi. Ancak Almanya’daki yasalara göre bir yazarın ölümünün üzerinden 70 yıl geçince eserlerinin telif hakkı süresi doluyor. Bu yüzden Hitler’in 780 sayfalık kitabının telif hakkının 70 yıllık sürenin dolacağı, 31 Aralık 2015’te sona ermesiyle birlikte, isteyenler kitabı yeniden yayımlama hakkını elde edecekler.

Alman yetkililerin korkusu ‘Kavgam’ın Neo-Nazi yayınevleri tarafından piyasaya sürülmesi. Münih Modern Tarih Enstitüsü’nün kitabı ‘Bilimsel şekilde yorumlanmış bir nüsha olarak’ yayımlanacağını açıklaması bu açıdan başka bir önem kazanıyor. Yapılan açıklamaya göre, enstitünün iki cilt halinde hazırladığı ‘Kavgam’, orijinal metinle birlikte 5 bine yakın bilimsel yorum ve dipnotlara yer verecek ve toplam olarak 2 bin sayfadan oluşacak.

Almanya’daki Yahudi temsilcileri, İsrailli siyasetçiler ve Nazi soykırımında hayatta kalanlar, kitabın yeni baskısına karşı çıkıyor. Münih Modern Tarih Enstitüsü’nden yetkililer ise, yorum ve dipnotların dünyanın en kanlı diktatörü olarak bilinen Hitler'in özellikle ırkçı ve Yahudi düşmanı düşüncelerini çürüteceğini belirtiyorlar.

‘Kavgam’ın 100 ile 160 Euro arasında bir fiyata satılması planlanırken, kitapta Hitler’in orijinal metinlerin kitabın sağ sayfalarında, enstitünün not ve eleştirilerin ise sol sayfalarda yer alacağı da açıklandı.

Geride kalan dönemde çeşitli ülkelerde ‘Kavgam’ın birçok yeni baskısı yapıldı. İngiltere, Rusya ve İtalya gibi ülkelerdeki baskılardan sonra 2005 yılında Türkiye'de de pek çok yayınevinin telif haklarını ödemeden kitabı basması Almanya ile Türkiye arasında gerilime yol açmıştı. 'Kavgam' o dönemde Türkiye'de en çok satan kitaplar listesine girerken, Alman Dışişleri Bakanlığı Türk hükümetinden, ‘kitabın kin ve düşmanlığa tahrik yaptığı’ suçlamasıyla yayınları durdurmasını istedi. Dönemin İçişleri Bakanları Otto Schily ve Abdülkadir Aksu’nın ortak bir tavır alamamasından sonra, Bavyera hükümetinin kitabı basan yayınevleri hakkında Türk mahkemelerinde açtığı dava sonunda, kitabın yayımlanması ve satılması yasaklandı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 18 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG