Erişilebilirlik

Hırvatistan’a AB Üyelik Kapısı Açıldı


Hırvatistan’a AB Üyelik Kapısı Açıldı

Avrupa Birliği katılım anlaşmasına imza atan Hırvatistan, Temmuz 2013’te birliğin 28’inci üyesi olacak.

Hırvat yetkililer katılım anlaşmasını bugün Brüksel’de imzaladı. Bununla birlikte Hırvatistan’ın üyeliğinin 27 AB ülkesi tarafından tek tek onaylanması gerekiyor. Hırvatistan’ın altı yıl süren üyelik müzakerelerinde bu ülkeden yolsuzlukla mücadeleye ağırlık verilmesi istendi.

Hırvatistan, üyelik müzakerelerine Türkiye’yle birlikte başlamış ve 2014 yılına kadar iki ülkeye de AB üyeliği öngörülmüştü. Yayınladığı mektupta Hırvatistan’ı tebrik eden AB Bakanı Egemen Bağış, birliği Türkiye’ye çifte standart uygulamakla suçladı.

Öte yandan Avrupa Birliği liderleri, Sırbistan’ın aday ülke yapılması kararını Mart ayına kadar erteledi. Birlik Sırbistan’ın dört yıl önce kendisinden ayrılan Kosova’yla ilişkilerini düzeltmemesini gerekçe gösteriyor.

AB adaylığı için umutlanan Sırbistan, bu yılbaşında çok sayıda Sırp savaş suçlusunu Lahey’e göndermişti.

Hırvatistan’dan önce Avrupa Birliği’ne üye olan ilk eski Yugoslavya Cumhuriyeti Slovenya’ydı. Euro bölgesine de alınan Slovenya 2004’te birliğe tam üye oldu. Hırvatistan’dan sonra şimdi Bosna Hersek, Kosova, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan da üyelik bekliyor.

XS
SM
MD
LG