Erişilebilirlik

Hiroşima’ya Atılan Atom Bombasının Üzerinden Tam 72 Yıl Geçti


Japonya, tam 72 yıl önce Amerika tarafından Hiroşima kentinde atılan atom bombasında hayatlarını kaybedenleri andı.

Hiroşima Barış Parkı’ndaki anma töreninde konuşan Japonya Başbakanı Shinzo Abe, nükleer silahsız bir dünya yaratmak için nükleer silah sahibi olan ve olmayan ülkelerin işbirliğine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Hiroşima Belediye Başkanı Kazumi Matsui de nükleer silahlar var olduğu ve siyaset yapanların onu kullanmakla tehdit ettiği sürece, tehdidin her an kendini gösterebileceğini kaydetti.

Hiroşima’ya atılan atom bombası 140 bin kişinin ölümüne neden oldu.

3 gün sonra da Nagasaki’ye atılan atom bombası nedeniyle 70 bin kişi hayatını kaybetti.

Washington savaşı hızlıca sona erdirmek için bombalara ihtiyaç olduğunu belirtiyordu. Nagasaki’ye atılan atom bombasında 6 gün sonra Japonya teslim olmuştu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de Hiroşima için yayınladığı mesajda, “Nükleer silahsız bir dünya hayaliniz gerçekten uzak” ifadesini kullandı.

Guterres, nükleer silahlara sahip olan ülkelerin nükleer silahsılanma için alınacak önlemler konusunda özel sorumlulukları olduğunu da vurguladı.

Amerika eski Başkanı Barack Obama atom bombasının atıldığı yeri ziyaret eden ilk Amerikan Başkanı oldu. Obama geçen yıl Hiroşima’da yaptığı konuşmada, “Bir daha böyle bir olayın yaşanmaması için farklı ne yapmamız gerektiğini sorgulamalıyız” demişti.

Obama bombalar için özür dilememişti.

XS
SM
MD
LG