Erişilebilirlik

Hıristiyan Alemi Noel'i Kutluyor


Papa Françesko, Vatikan’da binlerce kişinin katıldığı Noel ayininde, bölünmüş toplumları uzlaşmaya çağırdı.

Papa, “Şehre ve Dünyaya” olarak adlandırılan yıllık geleneksel konuşmasında IŞİD’ın yükselişi ve Avrupa’yı sarsan mülteci krizi; Afrika’daki mezhepsel çatışmalar; Avrupa ve Amerika’da düzenlenen terör saldırıları ve zengin ülkelerin çatışmalar ve yoksulluktan kaçan mülteci ve göçmenlere odaklı insani yardım kaygılarına yer verdi.

On binlerce Hıristiyan’a Vatikan’daki Aziz Petro meydanında seslenen Papa, İsrail ve Filistin gibi çatışma bölgelerinde barışın galip gelmesini diledi ve insanların barış içinde yaşamasını umduğunu söyledi.

Papa Françesko, Birleşmiş Milletler’in Suriye krizini çözebilmesi için dua ettiğini de belirtti. Papa ayrıca, uluslararası topluma Libya, Irak, Yemen ve Sahra altı Afrika ülkelerindeki çatışmaların sona erdirilmesi için çağrıda bulundu.

Papa, Mısır, Lübnan, Fransa, Mali ve Tunus’taki terör saldırılarında hayatlarını kaybedenleri anarken, bunları ‘günümüzüm şehitleri’ olarak tanımladı.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Burundi ve Güney Sudan’da barışın ve anlayışın hükmetmesi için de dua eden Papa, bu ülkelerde diyalogların karşılıklı anlaşmaya dönmesini arzuladığını belirtti.

Öte yandan, İsa’nın doğduğu yer olduğuna inanılan Filistin’in Batı Şeria bölgesindeki Beytüllahim kentinde, özellikle son üç aydır Filistinliler ve İsrail arasında artan çatışmalar nedeniyle Noel günü kutlamaları sönük geçti.

Ancak yine de, Filistin Başkanı Mahmut Abbas ve Başbakanı Rami Hamdullah, Noel arifesindeki ayine katıldı.

XS
SM
MD
LG