Erişilebilirlik

Hint Asıllı Öğrenciler Bollywood'u Amerika'ya Taşıyor


Hint Asıllı Öğrenciler Bollywood'u ABD'ye Taşıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00
Amerika’da, Bollywood sineması olarak adlandırılan Hindistan yapımı filmler büyük ilgi görüyor. Bu nedenle de Hindistan’ın en büyük film zinciri Amerika’da 18 sinemaya, 181 salona sahip. Bollywood’un yabancı ülkelerde elde ettiği gelirin %70’i de Amerika sinemalarından geliyor. Artan ilgi nedeniyle Amerika’daki üniversitelerde Bollywood dans ekipleri de performanslar sergiliyor, yarışmalara katılıyor.

Amerika’nın en itibarlı üniversitelerinden Berkeley’deki California Üniversitesi, 12 yıldır Bollywood Berkeley Üniversitelerarası Dans Yarışması’nı düzenliyor.

Bu yılki yarışmada sekiz Bollywood dans ekibi para ödülü ve New York’ta Nisan ayında “İyilerin en İyisi” adıyla düzenlecek yarışmaya katılmaya hak kazanmak için mücadele etti.

Bu yılki yarışmacılar arasında Michigan Üniversitesi’nin 20 kişilik Manzil Dans Ekibi de vardı. Yarışmaya katılabilmek için 3 bin 700 kilometre yol kateden ekip, bu yılki yarışmanın da en yenisi. Diğer ekiplere göre acemi sayılacakları için yarışmayı kazanma şansları da oldukça düşük.

Ekip lideri Neil Bhaat, geleneklerine bağlı bir Hint aile içinde yetişmiş. Üniversiteye gitmek için evden ayrılınca Hint kültürünü özlemeye başlamış: ”Bir yandan kendi kimliğinizi bulmaya çalışırken diğer yandan ailenizin sıkı sıkı sarıldığı köklerle kendinizi özdeşleştirmeye çalışıyorsunuz. Bunu çoğumuz Bollywood müziğiyle başarıyoruz.”

Üniversitelerarası Bollywood dans grupları kendi içlerinde çok sıkı bağlar kurmuş. Bu da rekabetçi yanlarını güçlendirmiş. Yarışma öncesinde Michigan Üniversitesi ekibinin heyecanı iyice artıyor. Diğer gruplar gibi onlar da ödül peşinde.

Berkeley ekibi 2011 En İyinin En İyisi ödülünü kazanmış.

Michigan ekibinden Neil Bhaat, ”Amerika’daki en iyi ekiplere karşı yarışıyoruz. Bu da bizi her zamankinden daha iyi bir performans sergilemeye zorluyor,” şeklinde konuşuyor.

Altı ekip daha yarıştıktan sonra sıra jüri üyelerine geliyor.

Yarışmanın sunucusu açıklıyor: ”İşte sabırsızlıkla beklediğimiz an. Kazanan ekip, California Üniversitesi San Diego Kampüsü’nden ‘Zor’!”

Neil Bhaat, ”Kaybettik ama bu hiç önemli değil. Kazanmak, pastanın üzerindeki krema gibi olurdu ama pastanın kendisi de zaten çok güzel,” şeklinde konuşuyor.
XS
SM
MD
LG