Erişilebilirlik

Hindistan’da Krize Yol Açan Açlık Grevi Sona Erdi


Hindistan’da Krize Yol Açan Açlık Grevi Sona Erdi

Hindistan’da rüşvete karşı çıkan eylemcinin açlık grevi beşinci gününde sona erdi.

Anna Hazare adlı emekli subay, rüşvet olaylarını soruşturan komisyonun başkanlığına getirilmesini istiyordu. Hükümet, Hazare’nin, komisyon üyelerinin yarısını halktan kişilerin oluşturması talebini daha önce kabul etmişti.

72 yaşındaki eylemcinin açlık grevi rüşvet ve yolsuzluk olaylarından bıkmış halkta hükümete karşı tepki oluşturmuş; aralarında ünlülerin de bulunduğu on binlerce kişi başkent Yeni Delhi’deki grev çadırını ziyaret etmişti.

Başbakan Manmohan Singh, yolsuzlukları soruşturacak komisyonunun başkanlığına Hazare’nin değil Maliye Bakanı Pranab Mukherji’nin getirileceğini ancak yasaların eylemcinin istediği gibi güçlendirileceğini söyledi.

Dünyada rüşvetin en yaygın olduğu ülkelerden biri olan Hindistan, son aylarda yeni bir skandalla sarsılmış, eski bir Bakan hakkında dava açılmıştı.

Eski Telekomünikasyon Bakanı, cep telefonu ruhsatlarını, bazı şirketleri kayıracak şekilde çok ucuza satmakla suçlanıyor. Raja’yla birlikte, üçü özel sektörden olmak üzere 8 kişinin karıştığı yolsuzluğun devlete 40 milyar dolarlık gelir kaybına yol açtığı belirlendi.

Skandal kamuoyunun şiddetli tepkisine yol açmış, muhalefet partilerin girişimiyle Başbakan Manmohan Singh ve hükümet karşıtı büyük gösteriler yapılmıştı.

XS
SM
MD
LG