Erişilebilirlik

Hindistan'da Kasırga Zayıflıyor


Hindistan’daki hava tahmincileri Phailin Kasırgasının en kötü evresinin geçtiğini bildiriyor.

Hindistan Meteoroloji Dairesi Başkanı L.S. Rathore Phailin'in Pazar akşamına kadar kadar kademeli olarak zayıflayacağını ve tropikal fırtınaya dönüşeceğini açıkladı. Rathore askeri helikopterlerin rüzgarların dinmesinden sonra kurtarma çalışmaları için kasırgadan etkilenen bölgeye uçacaklarını söyledi.

Rüzgar hızı Saatte 200 kilometrenin üzerine çıkan Phailin Kasırgası, Cumartesi akşamı Hindistan’ın doğu kıyılarında karaya ulaştı. Kasırganın etkilediği bölgede 10 milyon kişi yaşıyor.

Son bilgilere göre yedi kişi hayatını kaybetti ancak ölü sayısının artmasından korkuluyor. Ölüm olayları ağaçların insanların üzerine düşmesi sonucu meydana geldi.
Kuvvetli rüzgarlar ağaçları yerlerinden söktü, elektrik direklerini devirdi ve kıyı çevresindeki birçok evde hasara yol açtı. Hintli yetkililer, kasırganın güzergahı üzerindeki hiçbir kulübe ve eski binanın rüzgarın şiddetine dayanamadığını bildiriyor. Deniz seviyesine yakın bölgelerinse sular altında kalması bekleniyor.

Kasırga öncesi yaklaşık 1 milyon kişinin bölgeden tahliyesi edilmesinin cankaybının düşük olmasını sağladığı sanılıyor.

Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’nin Küresel Afet Alarm Sistemi, 6 buçuk milyon kişinin şiddetli yağmur ve sert rüzgarların etkisi altında kalacağı uyarısında bulundu.

Yılın bu mevsiminde ‘siklon’ adı verilen kasırga türleri Bengal Körfezi ve Hindistan’ın kıyı bölgelerinde oldukça etkili oluyor. 1999’da Hindistan’ın Orissa eyaletinde meydana gelen şiddetli kasırga en az 10 bin kişinin ölümüne yol açmıştı.

Meteoroloji uzmanları, Phailin’i büyüklüğü ve rüzgar şiddeti açısından 2005 yılında Amerika’nın güney kıyılarını vuran 5. kategori kasırga Katrina’ya benzetiyor. New Orleans üzerinde karaya çıkan Katrina o dönem binden fazla kişinin ölümüne yol açmıştı.

Phailin, Tay dilinde ‘safir’ anlamına geliyor.
XS
SM
MD
LG