Erişilebilirlik

Hindistan 3 İranlı İçin Tutuklama Kararı Çıkarttı


Mıknatısya bombayla ağır hasar gören otomobil

Hintli yetkililer Yeni Delhi ve Tayland’ın başkenti Bangkok’ta İsrailli diplomatları hedef alan saldırılarda Tahran’ın rolü olduğunu açıkladı

Hintli yetkililer Yeni Delhi ve Tayland’ın başkenti Bangkok’ta İsrailli diplomatları hedef alan saldırılarda Tahran’ın rolü olduğunu açıkladı.

Yeni Delhi Emniyet Müdürü Brijesh Gupta, İsrail büyükelçiliğine ait araca konan mıknatıslı bombanın, Tayland’dakinin aynısı olduğunu belirtti ve üç İranlı hakkında İnterpol’den tutuklama kararı çıkartıldığını söyledi.

13 Şubat’ta Yeni Delhi’de resmi otomobile yaklaşan bir motosikletli, aracın arkasına mıknatıslı bomba koyduktan sonra ortadan kayboldu. Saldırıda araçta bulunan 42 yaşında İsrailli kadın ağır, şoförü ve yoldaki 3 Hintli ise hafif yaralandı.

Aynı gün Tayland’ın başkenti Bangkok’ta ise el bombası taşıyan bir İranlı üç ayrı patlamada hem üç kişinin yaralanmasına sebep oldu, hem de kendi bacaklarını kaybetti.

Tayland polisi olayla ilgili olarak iki İranlıyı tutukladı. Olaya karıştığı sanılan Sadakatzade Mesut adlı üçüncü bir İranlı ise Malezya’da yakalandı.

Hint polisi, Yeni Delhi’deki saldırı yapan iki kişinin Mesut’la bağlantısı olduğunu belirledi. Yetkililer geçen hafta İran haber ajansına çalışan Muhammet Kazmi adlı bir Hintli gazeteciyi tutukladı. Kazmi’nin mıknatıslı bombayı araca koyan kişiyle ilişkisi olduğu öne sürülüyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu saldırıların arkasında İran'ın olduğunu iddia etmiş ve Azerbaycan ve Gürcistan'da İsrailli diplomatlara suikast girişimlerinin gerçekleşmeden önlediğini ileri sürmüştü.

XS
SM
MD
LG