Erişilebilirlik

Hindistan Tecavüz Kurbanı İçin Yas Tutuyor


Tecavüze Hayır yazılı pankartlarla yas tutan Hintli öğrenciler
Hindistan, Yeni Delhi’de bir otobüste tecavüze uğrayan ve dövülerek öldürülen genç kadın için yas tutmayı sürdürüyor.
Ulusal yas nedeniyle Hint ordusu ve iktidardaki Kongre Partisinin lideri Sonia Gandhi Yeni Yıl kutlamalarını iptal etti.

Saldırıyla ilgili tutuklanan altı kişi cinayetten yargılanacak. Polis, sanıkların suçlu bulunması durumunda idam cezasına çarptırılabileceklerini açıkladı.

23 yaşındaki kadın, geçen hafta sonu Singapur’da tedavi gördüğü hastanede organ yetmezliğinden yaşamını yitirdi. Tecavüz kurbanı kadın, Singapur’a tedaviye gönderilmeden önce Yeni Delhi’de ameliyata alınmıştı.

Genç kadının ölümü, Yeni Delhi’de binlerce kişinin katıldığı gösterilere yol açtı. Göstericiler adalet ve kadınlar için güvenlik çağrısında bulundu.
Başkent Yeni Delhi, olayın yaşandığı 16 Aralık’tan bu yana kitle gösterileriyle çalkalandı. Ayrıca Mumbai ve ¬Bangalor’da da gösteriler düzenlendi.

Hindistan Başbakanı Manmohan Singh, tecavüz kurbanı kadının ölümünden derin üzüntü duyduğunu açıkladı, bu olaydan dolayı duyguların açığa çıkartılmasının “son derece anlaşılır” olduğunu söyledi
.
Haberlere göre tecavüz kurbanı kadın 16 Aralık’ta erkek arkadaşıyla birlikte otobüse bindi, ancak yolculardan altı kişi ikisini demir çubuklarla döverek kadına defalarca tecavüz etti. Kadına tecavüz ederken demir çubuğun da kullanıldığı ve bunun kurbanda iç kanamaya yol açtığı da belirtilirken, kadının ayrıca yediği dayaktan ötürü beyin hasarı geçirdiği, yaralı halde erkek arkadaşıyla birlikte hareket eden otobüsten dışarı atıldığı da kaydediliyor.
Kadın ve erkek arkadaşının kimlikleri açıklanmadı, ancak erkek kurbanın saldırıdan sağ kurtulduğu bildirildi.

Hindistan’da tecavüz olayları gittikçe artan bir suç oldu ve olayların birçoğu polise bildirilmiyor. Hükümetin olaya tepkisinin yavaşlığı büyük tepkiye yol açtı.
XS
SM
MD
LG