Erişilebilirlik

Hindistan Başbakanı Açlık Grevine Son Verilmesini İstedi


Hindistan Başbakanı Açlık Grevine Son Verilmesini İstedi

Başbakan Manmohan Singh yolsuzlukla mücadele için 10 gündür açlık grevi yapan Anna Hazare’ye eylemine son vermesi çağrısında bulundu.

Singh, parlamentoda yaptığı konuşmada, 74 yaşındaki emekli subayın idealizmine saygı duyduğunu söyledi ve milletvekillerinden eylemcinin yolsuzlukla mücadele yasa tasarısında yapılmasını istediği değişikliklerin gözden geçirmelerini istedi.

Parlamentoyu sunulan tasarının amacı salgın haline dönüşen rüşvet ve yolsuzluk olaylarını önüne geçmek. Ancak şeffaflık isteyen eylemciler, başbakanla birlikte birçok üst düzey yetkili ve yargı organlarını muaf tuttuğu için metinde değişiklik yapılmasını istiyor.

16 Ağustos’da Yeni Delhi’de bir meydanda açlık grevine başlayan Hazare, ayrıca, en alt düzey memurların bile gelirleriyle giderlerinin soruşturulabilmesini istiyor.

Şimdiye kadar 6 kilo kaybeden Hazare’nin eylemi, tüm ülkede devlet dairelerinde rüşvet ve yolsuzluğa karşı gösteriler yapılmasına sebep oldu.

Nisan ayındaki açlık grevi tüm ülkede destek gören Hazare ilk eyleminde, rüşvet olaylarını soruşturacak komisyonda, üyelerin yarısını halktan kişilerin oluşturmasını talep etmiş ve hükümet talebi kabul etmek zorunda kalmıştı.

Yolsuzluğun en yaygın olduğu ülkelerden biri olan Hindistan, son zamanlarda yeni bir skandalla sarsılmış, eski bir Bakan hakkında dava açılmıştı.

Eski Telekomünikasyon Bakanı, cep telefonu ruhsatlarını, bazı şirketleri kayıracak şekilde çok ucuza satmakla suçlanıyor. Raja’yla birlikte, üçü özel sektörden olmak üzere 8 kişinin karıştığı yolsuzluğun devlete 40 milyar dolarlık gelir kaybına yol açtığı belirlendi.

XS
SM
MD
LG