Erişilebilirlik

Hindistan: 'ABD'yle Aramızda Diplomat Krizi Yok'


Devyani Hobragade,

Devyani Hobragade, New York'ta konsolos yardımcısı olarak görev yaparken memleketlisi olan hizmetçisine kötü davrandığı ve vize dolandırıcılığı yaptığı suçlamasıyla tutuklanmıştı

Hindistan, New York’ta görev yapan bir diplomatının Amerikalı yetkililerce soyularak aranmasından kaynaklanan olayın iki ülke arasında diplomatik kriz yaratmadığını açıkladı.

Hindistan Dışişleri Bakanı Salman Hurşit, New York’ta vize dolandırıcılığından tutuklanan Devyani Hobragade’nin ülkesine iade edilmesinin ardından, Washington’la aradaki görüş ayrılıklarını kendi aralarında gidereceklerini açıkladı.

İki ülke arasındaki anlaşmazlık, New York’ta polisin Hint konsolos yardımcısı Hobragade’yi tutuklaması ve ardından üstünü başını soyarak aramasıyla başladı. Amerikalı savcılar, Hobragade’nin ev işlerini yapan Hintli hizmetçisine yasaların belirlediği asgari ücretin üçte biri oranında para ödemek ve kendisini Amerika’ya çalışmaya getirirken, vize başvurusunda yalan bilgi vermekle suçluyor.

Tutuklamanın ardından Amerika, Hobragade’nin diplomatik statüsünü iade ederek, ülkeyi terk etmesine izin verdi. Ardından Hindistan da, karşılık olarak bir Amerikalı diplomatın ülkeden ayrılması talebinde bulundu. Yeni Delhi büyükelçiliğinden Amerika’ya dönen diplomatın adının Wayne May olduğu açıklandı. Medyada çıkan haberlere göre May, Hobragade’ye yönelik hukuki işlemleri Hindistan’da koordine eden ve aynı zamanda hizmetçinin ailesine vize sağlanmasına yardımcı olan diplomat.

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, bir Amerikalı diplomatın Yeni Delhi’deki görevinden alınmış olmasının iki ülke arasındaki sorunu çözmesini umduğunu söyledi.

Amerikalı savcılar Hintli diplomatı, memleketinden getirttiği hizmetçisine saatte 2 dolar ödemek ve haftada 100 saat çalıştırmakla suçluyor. Hobragade ise suçlamaları reddediyor.

Suçlamaları kaldırmayı reddeden Amerikalı yetkililer, Hobragade’nin Amerika’ya dönmesi durumunda cezasını çekeceği uyarısında bulundu. Hintli diplomat, tutuklandığında diplomatik dokunulmazlığa sahip olmasına rağmen, adi suçlular ve uyuşturucu bağımlılarının kaldığı nezarete konduğunu iddia ediyor.

Bu olayın ardından Hintli yetkililer, Yeni Delhi’deki Amerikalı diplomatların diplomatik dokunulmazlığını kısmen kaldırdı.
XS
SM
MD
LG