Erişilebilirlik

Hillary Clinton: 'Suriye'de 2 Binden Fazla Kişi Öldürüldü'


Esad rejimi aleyhtarı Şam Haber Kurumu yayınlanan videoda Suriye tanklarının Hama'da gelişigüzel ateş açtığı görülüyor

Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye’de Mart ayında demokrasi yanlısı gösteri ve ayaklanmaların başlamasından bu yana 2 binden fazla kişinin öldüğüne inandıklarını açıkladı.

Kanada Dışişleri Bakanı John Baird’le bir araya gelen Clinton, Şam hükümetinin uyguladığı şiddete “daha sesli ve daha etkili” uluslararası tepki gösterilmesi çağrısında bulundu.

Clinton Amerika’nın Suriye’deki insan hakları ihlallerini kınayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararının tam olarak arkasında durduğunu da sözlerine ekledi.

Esad rejimine baskının arttırılması için daha fazla adım atılması gerektiğini savunan Hillary Clinton, Şam hükümetine ek yaptırımlar uygulanması için Avrupa ve Arap devletlerinden Amerika’ya destek vermelerini istedi. Amerika Dışişleri Bakanı Clinton, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın artık meşru bir lider olmadığı görüşünü yineledi.

İnsan hakları örgütleri son dört günde Suriye’de 130’u aşkın kişinin öldürüldüğünü bildiriyor. Ölümlerin Pazar gününden bu yana ordunun kuşatması altındaki Hama’da meydana geldi.

Suriye hükümeti Mart ayından bu yana meydana gelen şiddet olaylarından hayali militan ve teröristleri sorumlu tutmaya devam ediyor.

XS
SM
MD
LG