Erişilebilirlik

Hillary Clinton Haftaya Göreve Dönüyor


Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un , gelecek hafta görevi başına dönebileceği açıklandı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Clinton'un rahatlıkla konuştuğu, evinden bakanlık görevlileriyle yazılı not alış verişi yaptığı belirtildi.

Clinton Çarşamba günü akşamı kan pıhtısı teşhisiyle yatırıldığı hastaneden taburcu olmuştu.

Doktorlar tarafından yapılan açıklamada MR'ı çekilen Clinton'un beyni ve kafatası arasında kan pıhtısı saptandığı ancak bunun felç ya da nörolojik bir hasara yol açmadığı belirtilmişti.

Doktorlar kan pıhtılaşmasının Clinton’un iki hafta önce geçirdiği beyin sarsıntısına bağlı olduğunu açıklamıştı.

New York’taki Presbyterian Hastanesi’ne yatırılan Hillary Clinton yılbaşını hastanede geçirdi.

Midesinde virütik bir rahatsızlık yaşayan Clinton, hastalığından dolayı bazı toplantılarını ve yurtdışı ziyaretlerini iptal etmek zorunda kalmıştı. Dışişleri bakanının on gün önce su kaybından dolayı baygınlık geçirerek düştüğü ve düşüşü sırasında beyin sarsıntısı geçirdiği açıklanmıştı.

Clinton’ın Tedavisi Devam Ediyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:32 0:00
Linki indirmek için

Aysonunda dışişleri bakanlığından ayrılacak olan Hillary Clinton’ın 2016’da başkan adayı olabileceği yolundaki söylentiler sağlık durumu nedeniyle şimdilik azalmış görünüyor

Dışişleri Bakanı Hillary Clinton bu sorunu ilk kez yaşamıyor.

Clinton ilk kan pıhtılaşmasıyla, 14 yıl önce başkan eşiyken karşılaştı. Bacak damarı tıkanan Clinton’ın bu kez beyniyle kafatası arasında pıhtı teşhis edildi.

Kan pıhtılaşması çoğunlukla bacakta görülür. Eğer pıhtı yerinden oynar ve akciğere taşınırsa kalbe kan taşıyan damarları tıkadığı için ölümcül olabilir.

Clinton’un doktorları kan pıhtısının sağ kulağının arkasında, beyin ve kafatası arasında olduğunu açıkladı.

Wisconsin’de görevli travma uzmanı Doktor Ben Wedro, kan pıhtılaşmasının tehlikeli olduğunu vurguluyor: “Eğer kan akmaz ve bir yerde birikirse pıhtılaşma oluştur. Pıhtılaşma kan damarlarının dışında olursa sorun yok. Ama damarların içinde yaşanırsa tehlikeli olur.”

Hillary Clinton New York’ta kan pıhtısının felce ya da sinirsel tahribata yol açmaması için kan inceltici ilaç tedavisi görüyor.

Clinton ekranlara en son 7 Aralık’ta Belfast’ta çıktı. Dönüşünde ağır virütik bir mide rahatsızlığı geçiriyordu. Birkaç gün sonra evde su kaybına bağlı baygınlık geçirerek düştü ve başını çarptı.

Hillary Clinton bu ayın sonunda dışişleri bakanlığından ayrılıyor. Bir sonraki siyasi kararının ne olacağı bilinmiyor. 2016 yılında başkan adayı olabileceği yönünde söylentiler var. Ancak bu söylentiler, sağlığıyla ilgili kaygılar nedeniyle şimdilik azalmış görünüyor.
XS
SM
MD
LG