Erişilebilirlik

Hillary Clinton Ortadoğu'da


Orta Doğu'ya giden ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, önümüzdeki günlerde İsrail ve Mısır'la Gazze'de ateşkesi sağlamak için çalışacağını açıkladı.

Kudüs'te İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüşen Clinton Amerika'nın İsrail'in kendisini savunma hakkını desteklemeye devam ettiğini tekrarladı.
Clinton İsrail'in Demir Kubbe füze savunma sisteminin Hamas roketlerine karşı başarıyla işlemesinden memnun olduğunu da söyledi.

Salı günü İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu ile biraraya gelen Clinton'ın bugün Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ziyareti için Kahire'ye geçmeden önce, Filistin Cumhurbaşkanı Mahmut Abbas'la görüşmesi bekleniyor.
ABD Dışişleri Bakanlığı Söcüsü Victoria Nuland
ABD Dışişleri Bakanlığı Söcüsü Victoria Nuland
Hillary Clinton'ın Ortadoğu'daki yoğun diplomasi trafiğine dair detayları, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland aktardı.
Ziyaretlerin, İsrail ve Hamas güçleri arasında bir haftadır süren roketli, hava saldırılı şiddete son verilmesi için sürdürülen yoğun diplomatik çabalarının parçası olduğunu belirten bakanlık sözcüsü, "tüm bu diplomatik girişimlerin amacı, İsraili ya da Filistinli gözetmeksizin, sivilerin mağduriyetini yok etmektir" dedi.
​Ulusal Güvenlik Danışmanı Ben Rhodes, Obama'nın Clinton'ı "herkesin selameti" için bölgeye gönderdiğini açıklamıştı.
Uluslararası diplomatik çabalar, İsrail'in Gazze'ye yönelik kara harekatı planını da askıya aldırdı.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan'ın İsrail'i terörist devlet ilan eden açıklamalarına da değindi. Sözcü, "Türkiye'den gelen bazı aşırı derecede sert söylemleri hiç faydalı görmüyoruz. Bu görüşlerimizi Türk yetkililere net biçimde aktardık'' şeklinde konuştu.
XS
SM
MD
LG