Erişilebilirlik

Heykel Protestosuna Polis Engeli


Heykel Protestosuna Polis Engeli
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:36 0:00

Diyarbakır’da, Roboski Anıtı’nın polis tarafından kaldırılmasını protesto etmek isteyen gruba polis izin vermedi. Eylemcilerden daha fazla sayıda polisin görev aldığı alana protestocular alınmadı.

Uludere’de 2011 yılındaki hava bombardımanında ölen 34 kişinin anısına Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde yaptırılan anıt kaldırıldı. Anıtla birlikte, kaidesi üzerinde bulunan ve olayda yaşamını yitirenlerin isimlerinin yer aldığı mermer plakalar da kırıldı.

Olayın duyulmasının ardından Demokratik Bölgeler Partisi’ne mensup bir grup protesto eylemi düzenlemek istedi. Eylem nedeniyle polis anıtın bulunduğu park ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı. Çok sayıda polis ve TOMA çevrede önlem aldı. Eylemin başlama saatinden bir süre sonra alana gelen gruba polis izin vermedi. Polisle grup arasında zaman zaman sert tartışmalar yaşandı. Polisin izin vermeyeceğini anlayan grup, DBP İl Binasına geri döndü. Dönüş yolunda alkış ve zılgıtlarla protesto gösterisi yapan grup, parti binasının önünde açıklama yapmak istedi. Ancak polis buna da izin vermedi. Bu sırada gruptan bir kişi, polise ‘En demokratik hakkımızı kullanmamıza izin vermiyorsunuz, hakkımızı helal etmiyoruz, haram olsun size’ diye tepki gösterdi. Polisin uyarış üzerine bina içine giren grup burada bir basın açıklaması yaptı.

Grup adına konuşan DBP İl Eş Başkanı Zeki Baran, “34 vatandaşımızın anısının dahi yaşatılmasına müsaade etmeyenler maalesef en demokratik ve insani hakkımız olan buna karşı rızasızlığımızı dile getirmemize müsaade etmediler. 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana kanun hükmünde kararnamelerle tam bir diktatörlük rejimi Türkiye’de boy göstermektedir ve git gide bunun dozunu yükseltmektedir. Biz bunu biliyoruz. Faşizm öyle bir şeydir ki, temposunu düşürdüğü anda geri adım attığı anda kendini bitirir: Bunlar da geri adım attığı anda sonlarını geleceğini çok iyi bilmektedirler. Ne olursa olsun bir kişi dahi kalsak, Kürdistan’da en son ocağa kadar bu direniş bu mücadele devam edecektir” dedi.

Roboski Anıtıyla birlikte, Büyükşehir Belediye önünde kalan insan başlı aslan heykelleri de kaldırılmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG