Erişilebilirlik

‘Heyecanlı Gazeteci’ye Bu Kez Röportaj Davası


‘Heyecanlı Gazeteci’ye Bu Kez Röportaj Davası
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:20 0:00

‘Heyecanlı Gazeteci’ye Bu Kez Röportaj Davası

Sur’daki çatışmalar sürerken DBP İl Yöneticisi Zübeyde Zümrüt ile yaptığı röportaj nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan Beritan Canözer, bir yıl içinde ikinci kez mahkemelik oldu. Bu kez iddia “terör örgütü üyesi olmak” ve “terör propagandası yapmak.” Polisin yürüttüğü soruşturma sonunda Canözer hakkında dava açıldı.

Amerikanın Sesi’ne konuşan Canözer, soruşturma sırasında verdiği ifadede, Zümrüt ile neden röportaj yaptığının sorulduğunu söyledi. Canözer, “Sur’da çatışmaların olduğu süreçte DBP İl Yöneticisi Zübeyde Zümrüt ile yaptığım röportaj ve orada sorduğum sorular suç unsuru olarak görülmüş. Bunun üzerine 3 ay önce emniyette ifade verdim. Emniyette verdiğim ifadenin ardından bir ay sonra eve tebligat geldi. Bu tebligatta sorduğum sorulara ilişkin suç unsuru olduğu ve dava açıldığı ve mahkemeye çağrıldığım yazılıyordu. Emniyetteki ifadede neden öyle röportaj yaptığımı, soruları neyin üzerine aldığım, nasıl kurguladığım soruldu. Ben de bunun üzerine gazeteci olduğumu ve Sur’da bir süreç yaşandığını ve bunu en iyi konuşacak kişinin DBP İl Yöneticisi Zübeyde Zümrüt olacağını söyledim. Sur’daki yasağı nasıl değerlendirdiğini, insanlar yasak altında aç ve susuz yaşarken, yoğun saldırılar ve bombardımanlar olduğunu ve bunu siyasetçi olarak bunu nasıl değerlendirdiğini sordum. Zübeyde Zümrüt te bunlara doğrudan cevap vermişti. Ben de kendilerine bunları belirttim. Bir gazetecini haber kaynağına soru sorması kadar normal bir şey olamayacağını belirttim ama ikna olmamışlar galiba. İfadelerimin çelişkili olduğunu söyleyip mahkemeye çağırdılar,” dedi.

Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 ve Terörle Mücadele Yasası’nın 7. Maddesi’ne göre yargılanacak olan Canözer hakkında 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Canözer 6 Nisan’da hakim karşısına çıkacak.
Canözer, HDP’nin, Sur İlçesi’nde devam eden sokağa çıkma yasağını protesto etmek için düzenlediği yürüyüşü takip ederken, “heyecanlı olduğu gerekçesiyle” makul şüpheden gözaltına alındı. Terörle mücadele şubesinde sorgulanan Canözer tutuklandı. Yaklaşık 3 ay tutuklu kalan Canözer, tahliye edildi. Ancak mahkeme daha sonraki celsede Canözer’i bir yıl üç ay hapis cezasıyla cezalandırdı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG