Erişilebilirlik

‘Her Ailede Bir Ateş Var’


Soma'da aileler çaresizce kömür madeninde mahsur kalan, büyük olasılıkla hayatlarından umut kesilen yakınlarından haber bekliyor. Rakamlardaki belirsizlik büyük öfkeye yol açıyor. İlçede neredeyse herkes en az bir yakınını kaybetti

Soma’daki kömür madeni kazasında ölü sayısı 300'e yaklaştı. Yangın devam ettiği için arama ekipleri madene giremiyor. Madenin ulaşılamayan bölümünde 150 kadar işçinin daha mahsur kalmış olabileceği tahmin ediliyor, ancak madende mahsur kalanların sağ kurtulma umudu yok denecek kadar az.

Kurtarma ekiplerinin görevi artık “ceset toplamaya” dönüşmüş durumda. Ancak yangın kontrol altına alınıncaya kadar ekiplerin madene girmesi de imkansız. Bundan dolayı da, ölü sayısında hala bir belirsizlik devam ediyor. Belirsizlikse büyük öfkeye yol açıyor.

“Soma’da her aileden bir kişi yok. Her ailede ateş var” diye konuşuyor 36 yaşındaki Sezai Arabektaşoğlu Arabektaşoğlu, kaza sırasında yine Soma Maden İşletmeleri tarafından idare edilen diğer ocakta çalışıyordu. Arabektaşoğlu’nın katıldığı kurtarma ekibi madenden 60’ya yakın ceset çıkardı.

Soma’da sürekli cenaze kalktığını söyleyen madenci, çıkardığı cesetlerin bazılarıyla aynı vardiyada çalıştığını, bazılarıyla yerin altında birlikte “çay içtiğini” söylüyor. Soma’da birçok madenci ve ailesi aynı kabusu yaşıyor. Sezai Arabektaşoğlu, Amerika’nın Sesi’nden Alparslan Esmer’in sorularını yanıtladı.
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:08:59 0:00
Linki indirmek için
XS
SM
MD
LG