Erişilebilirlik

Henri Barkey: 'IŞİD Bağdat’ı Alamaz'


Henri Barkey: 'IŞİD Bağdat’ı Alamaz'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:08:23 0:00

Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan Lehigh Üniversitesi öğretim üyesi Henri Barkey, IŞİD’i, eylemlerini kestirmenin güç olduğu tehlikeli bir örgüt olarak tanımlıyor ancak Suriye sınırında bir Sünni Arap ülkesi kurulması ve örgütün Bağdat’a kadar ilerleyerek güç kazanma ihtimaline inanmıyor

Irak’ta Musul’un işgaliyle başlayıp Türkiye’yi de rehine kriziyle baş başa bırakan karmaşa nereye gidiyor? Dahası İslamcı militanların Irak topraklarındaki varlığının bir süresi var mı? Amerika ve dünya gündemine son birkaç gündür damgasını vuran sorular bunlar.

Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan Lehigh Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü öğretim üyesi ve Türkiye uzmanı Henri Barkey, IŞİD’i, eylemlerini kestirmenin güç olduğu tehlikeli bir örgüt olarak tanımlıyor ancak Suriye sınırında bir Sünni Arap ülkesi kurulması ve örgütün Bağdat’a kadar ilerleyerek güç kazanma ihtimaline inanmıyor.

“Türkiye çok kötü görünüyor”
Amerika’nın Irak’ın kuzeyinde gelişen bu yeni durumu zamanında ve doğru okuyamadığını ve bunun da hata olduğunu vurguluyor. Türkiye’de ise seçim öncesi yaşanan rehine krizinin cumhurbaşkanlığı seçimlerine gölge düşürebileceğini kaydediyor: “Eskiden Türkiye’nin El Nusra ve belki de IŞİD gibi örgütlerle yakın temasta olması, ne kadar kötü olduğunu başkaları Türkiye’ye söylemesine rağmen Türkiye’nin engel çıkarmadığı için Türkiye çok kötü görünüyor.”

Barkey, IŞİD’in asıl ve henüz dünyanın tanıklık etmediği en büyük başarısının ise Suriye’de, Özgür Suriye Ordusu ve Kürtlere karşı kullanacağı askeri güçle ortaya çıkacağını savunuyor.
  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG