Erişilebilirlik

Hem Moda Dünyasında Hem de Çevresel Konularda Ses Getiren Şirket


Merkezi Philadelphia’da bulunan United By Blue adlı hazır giyim şirketi, sattığı her giyim ürünü karşılığında okyanus, nehir ve derelerden yarım kilo çöp toplama vaadinde bulunuyor. İşte şirketin ilginç öyküsü.

Bu çöp tenekesinde tipik bir çöplükte bulabileceğiniz herşey var. Bu çöpler, su kaynaklarından toplanmış. Her yıl 6 milyar kilo çöp, akarsular, okyanuslar ve göllere atılıyor.

Brian Linton, ”Bu çöpler gıda zincirine karışıyor. Çöplü sularda deniz ürünlerinin kirlenmesi ve bu ürünleri tüketmemiz çok ciddi bir sorun,” diyor.

Okyanuslar, United By Blue hazır giyim şirketini 2010’da kuran Brian Linton’un en büyük tutkusu. Linton, su kaynaklarının temizlenmesine büyük önem veriyor: ”Önemli bir konuda somut adımlar atmak hem şirketimize başarı getiriyor. hem de çevresel girişimlerimizi başarıya ulaştırıyor.”

United By Blue hem moda dünyasında hem de çevresel konularda ses getiriyor. Şirket yaz aylarında her hafta çalışanlarının ve gönüllülerin katılımıyla çevre temizliği etkinlikleri düzenliyor.

Gönüllü Ally Canestri, ”Temizlik etkinlikleri büyük fark yaratıyor. Böyle etkinlikler daha çok düzenlenirse çok önemli değişimler yaşanır,” diyor.

Üniversiteden arkadaşlarıyla ikinci kez temizlik etkinliğine katılan Nick Tannahill çabalarını sürdürmeye kararlı: ”Etkinliklerde arkadaşlarımla çok iyi vakit geçiriyorum. Okulda değiliz, ders çalışmamız gerekmiyor, ama toplum için yararlı bir iş yapıyoruz.”

United By Blue’nun düzenlediği 60 temizlik etkinliğinde 36 ton çöp toplandı. Şirket çalışanı Alli Blum okyanusları korumanın toplumsal sorumluluk olduğunu söylüyor: ”Su yollarını, nehir yataklarını ve sahilleri temizlememiz çok önemli çünkü bu şekilde çöpler okyanuslara erişmeden önce elimizdeki son fırsatı değerlendirmiş oluyoruz.”

United By Blue şirketi her temizlik etkinliği için 2 bin ila 5 bin dolar harcıyor. Bu para tüm katılımcılara yemek ve içecek temin etmek ve toplanan çöpleri atmak için harcanıyor. İşletme uzmanı Jaine Lucas, etkinliklerin şirketin değerini arttırdığını söylüyor: ”Birçok şirket yöneticisi benzer etkinlikleri pazarlama taktiği olarak uygular. Ancak Brian okyanus temizliği konusunu çok ciddiye alıyor. Samimi ve güvenilir olduğu için de çok başarılı bir yönetici.”

Bu da Brian Linton için t-shirt satan herhangi bir şirket olmaktan çok daha fazlası demek.
XS
SM
MD
LG