Erişilebilirlik

HDP Heyeti Erbil’de


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Milletvekilleri Besime Konca, Nadir Yıldırım, Celal Doğan, İmam Taşçıer, Mithat Sancar, Nimetullah Erdoğmuş, Osman Baydemir ve partinin Eş Genel Başkan Yardımcısı Fatma Kurtulan ile birlikte Irak Kürt Bölgesel Yönetimi yetkilileriyle görüşmek üzere Erbil’e gitti.

Erbil Havaalanında bir açıklama yapan Demirtaş, bütün Kürtler’in ve Kürt hareketlerinin dünyaya ortak mesajının barış olduğunu söyledi. Demirtaş, "Biz zulüm altında olan bir halkız ve kendi topraklarımızda özgür yaşam dışında bir talebi olmayan bir halkız. Bu çerçevede bütün siyasi hareketlerimizin birbiriyle kardeşlik hukukuna bağlı kalması ve bütün dünyaya birlik mesajı vermesi, barış mesajını vermeye devam etmesi eminim ki hepimize güç verecektir. Bu çerçevede Sayın Mesut Barzani'yle hem bölgedeki gelişmeler, hem dünyadaki gelişmelerle ilgili karşılıklı fikir alışverişinde bulunmamızın diğer partilerle bu konuda fikir alışverişinde bulunmamızın önemli olacağına biz inanıyoruz. İnşallah bu ziyaretimiz hayırlara vesile olur. Kürtler’in Kürt halkının dört parçada en büyük özlemi Kürtle’rin yan yana, Kürt liderlerinin, partilerinin yan yana durabilmesidir," dedi.

Demirtaş ve beraberindekiler temaslarına Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’yi ziyaret ederek başladı. Ziyaret Barzani’nin Pırmam’daki makamında gerçekleşti. Barzani Demirtaş ve beraberindekileri kapıda karşıladı. Taraflar arasındaki toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.

Amerikanın Sesi’nin ulaştığı bazı kaynaklar, HDP heyetinin Türkiye’deki Kürt sorununa çözüm konusunda görüşmelerde bulunmak üzere bölgeye geldiklerini belirtti. HDP heyetinin çözüm için Barzani’den destek isteyeceği ifade edildi.

HDP’liler Barzani’den sonra diğer Kürt partileriyle biraraya gelecekler. HDP heyeti Kürt partileriyle bölgedeki gelişmeler üzerine fikir alışverişinde bulunacak. Heyet ayrıca Türkiye’den Kürt bölgesine göç etmek zorunda kalan kişilerle de bir toplantı yapacak. IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ile de görüşecek olan HDP heyeti daha sonra Süleymaniye’de Celal Talabani’nin lideri olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği ve Goran Hareketiyle biraraya gelecek. Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’le de görüşmesi beklenen heyetin PKK sorumlularıyla görüşüp-görüşmeyeceği bilinmiyor.

Ziyaretle ilgili olarak HDP'den yapılan açıklamada Selahattin Demirtaş başkanlığındaki heyetin, Barzani ile yaklaşık üç saat süren bir görüşme yaptığı belirtildi, açıklamada devamla şu ifadelere yer verildi: “Dostane bir ortamda gerçekleşen görüşmede bölgemizdeki gelişmeler ele alınarak bölgenin barışa olan ihtiyacı, ortak paydalarda buluşma, Kürt sorununa demokratik ve barışçıl çözüm ile Kürtler arası dayanışma konularında görüş alışverişinde bulunulmuştur."

XS
SM
MD
LG