Erişilebilirlik

Hediyelik Eşya Satışlarında da Clinton-Trump Yarışı Vardı


Hediyelik Eşya Satışlarında da Clinton-Trump Yarışı Vardı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:58 0:00

Amerika’da başkanlık seçimleri nedeniyle hediyelik eşya satışlarında bu yıl adeta patlama yaşandı. Seçmenler, seçim kampanyalarının son derece olumsuz bir havada geçtiğinden şikayet etse de Washington’daki bir dükkan sahibi, seçim temalı t-shirt gibi birçok ürünün satışından, Amerika’nın bir sonraki başkanının kim olduğunu anlamanın hiç de zor olmadığını söylüyor.

Beyaz Saray’ın sadece birkaç sokak ötesindeki bu hediyelik eşya dükkanının içi müşteri dolu. Herkes seçimlerin bir an önce sona ermesini bekliyor.

Bazı müşteriler uzun kampanya yarışından sıkılmış: ”Kampanya bitmek bilmedi, herkes birbirini suçladı.”

Müşteriler yine de t-shirt ve buzdolabı mıknatısı gibi hediyelik eşyalardan satın almadan edemiyor.

Bir müşteri, seçimlerden sonra piyasadan kalkacak bu ürünleri aldığı için mutlu. Dükkan sahibi Jim Warlick, yaka iğnesi satışlarını 35 yıldır takip ediyor. Warlick, bu seçim döneminin oldukça karlı geçtiğini söylüyor.

Örneğin Ağustos’taki Demokrat Parti Kurultayı’ndan sonra, Hillary Clinton temalı ürünler daha çok satmış, son tartışma programından sonra ise durum tersine dönmüş.

2016 seçim döneminin en çok satış yaptıran simasının adı ise oy pusulasında bile yok. Çünkü bu isim First Lady Michelle Obama.

Warlick, “Michelle Obama, adaylardan daha popülerdi. Biz de Michelle serisi çıkardık. Başkan Obama ve First Lady’yle ilgili ürünler aslında Clinton ve Trump’ınkilerden daha çok satış yaptı,” diyor.

Warlick, 1980'den bu yana her seçimin sonucunu doğru tahmin etmeyi başarmış. Tek istisna, Al Gore’un George W. Bush’a karşı kaybettiği 2000 seçimleri. Warlick, satışlara göre 2017 başkanlık yemin töreni ürünlerini çoktan sipariş etmiş. "Anketleri ve ürünlerimin satışını her gün takip ediyorum. Buna göre seçimi Clinton kazanacak,” diyor Warlick.

Warlick’e göre alınacak tek ders, seçmenin cüzdanına göre oy kullandığı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG