Erişilebilirlik

Hedef Başika


Musul’un IŞİD’den geri alınması için başlatılan operasyon Başika’da yoğunlaştı. Peşmerge güçleri kasaba ve yakınlarındaki bir çok köyü ablukaya aldı. Başbakan Binali Yıldırım Başika’daki Türk birliğinin de tank ve topçu desteği verdiğini açıkladı.

Sabah saatlerinde hareket geçen peşmerge birliği, 100 kilometrekarelik bir alanda bulunan 8 köyü ablukaya aldı. Köylere operasyon yapan peşmerge güçleri Musul kent merkezine 9 kilometre yaklaştı.

Başika-Musul karayolunun kontrolünü de ele geçirilen peşmerge birlikleri, IŞİD’in diğer bölgelere güç sevke etmesinin önünü kesti. Bugün en az 8 bomba yüklü araç ile 3 motosiklet, peşmerge ve koalisyon uçakları tarafından imha edildi. Örgüt bugünkü çatışmalarda çok sayıda kayıp verirken, Başika 'Emiri' Ebu Faruk ile 4 yerel yöneticisi öldürüldü.

Hedef Başika
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:03:16 0:00

Başika kasabasını ablukaya alan Peşmerge güçleri, kasabaya operasyon yapmaya hazırlanıyor. Hedef Başika ile birlikte Bir Halan, Faziliye, Omar Qapchi, Kanone, Bahzan, Xrab Dalil, Küçük Tisxrab ve Büyük Tisxrap köylerinin alınması.

Bu arada operasyona katılıp katılmayacağı günlerdir tartışılan Başika’daki Türk birliğinin saldırılara destek verdiği açıklandı. Başbakan Binali Yıldırım, "Peşmerge güçleri Başika kasabasını DEAŞ'tan temizlemek için harekete geçtiler. Bizim Başika Üssü'ndeki askerlerimizden, oradaki unsurlarımızdan yardım istediler. Biz de oradaki topçularla, tanklarla, fırtına obüsleriyle destek veriyoruz" dedi.

Öte yandan Irak Ordu Komutanlığından yapılan açıklamada IŞİD lideri Ebu Bekir El-Bağdadi'nin yardımcısı Ebu Usame'nin, koalisyon tarafından verilen istihbarat çerçevesinde Telskuf köyüne yapılan bombardımanda öldürüldüğü belirtildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG