Erişilebilirlik

Heavy Metal'in Karizmatik Sesi Dio Kansere Yenildi


67 yaşında mide kanserinden ölen Ronnie James Dio, Rainbow ve Black Sabbath gruplarının vokalistliğini yapmıştı. Son aylarına kadar turnelerini sürdüren Amerikalı heavy metal şarkıcısı, 1980 tarihli 'Die Young' parçasında yazdığı gibi, bir sonraki gün ölecekmiş gibi hayatı dolu dolu yaşadı

Heavy metal müziğinin dev isimlerinden Ronnie James Dio 67 yaşında öldü.

Amerikalı şarkıcının eşi ve meneceri, kocasının bir süredir mide kanseri tedavisi gördüğünü ve son gün yakınlarının kendisiyle sessizce vedalaştığını bildirdi. Wendy Dio, eşinin İnternet sitesinde yaptığı açıklamaya, “Bugün kalbim kırık” sözleriyle başladı.

1942 yılında New Hampshire eyaletinde İtalyan asıllı bir ailede dünyaya gelen Ronnie James Dio, dramatik sesi ve iyilikle kötülük arasında karşılaştırmalar yapan şarkı sözleriyle tanınıyordu. Dio şöhret basamaklarını 1970’li yıllarda Rainbow grubunun vokalistliğini yaparak tırmandı. 1980 yılında Black Sabbath grubunda Ozzy Osbourne’un yerine geçen Dio, grubun en ünlü albümlerinden Heaven and Hell’e imza attı. Şarkıcı sonraki yıllarda da müzik kariyerini zaman zaman solo çalışmalarıyla ya da Black Sabbath'la sürdürdü.

Dio’nun son dönemde Black Sabbath’ın diğer üyeleriyle birlikte çıktığı turneler, bu ay hastalığı yüzünden iptal edilmişti.

XS
SM
MD
LG