Erişilebilirlik

HDP’lilerin Oturma Eylemine Valilik Engeli


HDP'lilerin Oturma Eylemine Valilik Engeli
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:14 0:00

Gaziantep’te, belediye başkanlarının görevden alınmasını oturma eylemiyle protesto etmek isteyen HDP’li gruba, valiliğinin aldığı yasak kararı doğrultusunda polis ekiplerince izin verilmedi.

Polis ekipleriyle aralarında HDP Gaziantep Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Prof. Dr. Mahmut Toğrul’un da bulunduğu grup arasında yapılan istişare sonrası oturma eylemi yapamayan partililer basın açıklamasıyla kayyum atamalarına tepki gösterdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gaziantep İl Örgütü’nün HDP’li 3 büyükşehir belediye başkanlığına kayyum atamasını protesto etmek için Yeşilsu Parkı’nda düzenlemek istediği oturma eylemine izin verilmedi. Gaziantep Valiliğinin kentte aldığı eylem etkinlik yasağı kararını gerekçe gösteren emniyet yetkilileri ile HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul arasında tartışma yaşandı. HDP’lilerin ısrarı üzerine basın açıklaması yapılmasına müsaade edildi. Açıklamaya İl Eşbaşkanı Müslüm Kılıç, PM Üyesi Ömer Faruk Koç, Milletvekili Mahmut Toğrul ve Şahinbey Belediyesi CHP Meclis Üyesi Hurşit Besle’nin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

'Eylemlerimiz kayyumlar gidene kadar sürecek'

"Otoriterliğini arttıran AKP–MHP ittifakının kayyumlar ve tecrit olmak üzere iki ideolojik aygıtı devreye koyduğunu" söyleyen Kılıç, HDP’nin iktidarın bütün demokratik kurumları hedef alan bu politikası önündeki en büyük engel olduğunu savundu. Ülkenin karanlığa gömülmemesi adına mücadeleden geri durmayacaklarını söyleyen Kılıç, “Haftalardır ülkenin her tarafında kayyum ve onların temsil ettiği anlayışa karşı sokaklarda omuz omuza direndiğimiz halklarımız, bileşenlerimiz, ittifaklarımız, milletvekillerimiz, kurum temsilcileri ve demokratik kitle örgütleriyle birlikte direnmeye devam edeceğiz. Eylemlerimiz kayyumlar geri çekilene, seçilmiş eş başkanlarımız görevlerine dönene kadar devam edecektir” diye konuştu.

HDP’li Vekil Toğrul basın açıklamasının ardından yarın tekrar aynı saatte Yeşilsu Park’ında oturma eylemi için bir araya geleceklerini söyledi. Grubun olaysız bir şekilde dağılmasından sonra alan çevresinde alınan güvelik önlemleri normale döndü.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG