Erişilebilirlik

HDP’li Mızraklı’yı İhraç Edilenler Karşıladı


HDP’li Mızraklı’yı İhraç Edilenler Karşıladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:07:02 0:00

Seçim kurulundan mazbatasını alarak göreve başlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, Belediye kapısında KHK ile ihraç edilenler tarafından karşılandı. Mızraklı makamına oturduktan sonra ilk mesajında Fransa’daki katedral yangınından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

HDP’den seçilen belediye meclis üyeleri, ilçe belediye başkanları ve milletvekilleri ile birlikte Kayapınar İlçesindeki seçim kuruluna gelen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, mazbatasını aldıktan sonra kuruldan ayrıldı.

Belediye binasına geçmeden önce bir açıklama yapan Mızraklı, herkesin barışa ihtiyacı olduğunu söyledi. Mızraklı, “Uzun ve acılı bir süreçten ve kayyum rejiminden sonra halk iradesi tesis edilmiştir. Bugün itibariyle partimiz ve bizler Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde görevimizi yerine getireceğiz. Herkese mesajımız şudur; bizler diyoruz ki hepimizin her şeyden çok barışa ihtiyacı vardır” dedi.

Mızraklı belediye binasına gitmek üzere yola çıkarken, bina çevresinde de hareketlilik vardı. Kayyum döneminde bina çevresine konulan polis kontrol noktaları kaldırıldı. Mızraklı’nın görevi devralması nedeniyle çok sayıda kişi ve yeni belediye çalışanı bina önünde toplandı. Mızraklı’yı çoğunluğu KHK ile ihraç edilen eski ve yeni belediye çalışanları çiçeklerle karşıladı.

Alkış ve zılgıtlar eşliğinde binaya giren Mızraklı belediye meclis salonunda, kendisini karşılamaya gelenlere hitap etti. Mızraklı, “Burada elimizden hukuksuzca alınan belediyeyi yaklaşık 2.5 yıl sonra halkımızın emeği ve çabasıyla tekrar aldık. Bu zaferi halkımız kazandı. Binlerce partilimiz gözaltına alındı. Bizler de çok zorlu süreçlerden geçtik. Gözaltılar, tutuklamalar yaşadık. Seçim çalışmalarımız engellenmek istendi. Tüm zorluklara rağmen direndik ve kazandık. Bu kazanım halkımızındır ve halkımız kazanımlarına sahip çıkacaktır. Kayyumlar ve darbeler ile kazanımlarımızı gasp etmek istediler. Bu talan anlayışıyla birlikte kentlerimizi yağmaladılar. Bizler 31 Mart’ta sandıklara gidip gereken cevabı verdik. 31 Mart’ta halkımızdan mazbatayı alarak kazanımlarımıza ve irademize sahip çıktık ve çıkacağız. Seçim üzerinden 16 gün geçmesine rağmen tartışmalar hala devam etmektedir. İstanbul’da sayım hala devam etmektedir. Bunun nedeni kaybettiklerini kabullenememeleridir. Kazandıkları yerleri oldu bittiye getirip mazbataları aldılar, fakat kaybettikleri yerde seçimi tekrar ettirmek için her türlü hukuksuzluğa başvurdular. İstanbul seçimlerini yenilemeye çalışıyorlar. Diyarbakır’da ise Bağlar’da arkadaşlarımız KHK’li olduğu gerekçesiyle hakkımız gasp edildi. YSK, başvuruları alırken başvurularında bir sakınca görmedi ama seçimi kazandıktan günler sonra eşbaşkanlarımıza halkımızın verdiği mazbatayı vermediler. Bizim açımızdan bu durum hükümsüzdür. Bağları biz kazandık. Bu halk bu hukuksuzluğu asla kabul etmeyecektir. Vicdanlarda derin yaralar açan bu durum tarihin kara sayfalarında yerini alacaktır” diye konuştu.

Mızraklı yeni dönemle ilgili ipuçları da verdi. Kayyum dönemini mercek altına alacaklarını söyleyen Mızraklı, “Eş başkanlık mor çizgimizdir. Büyükşehir Belediyesinde de bu değişmez çizgimiz olacaktır. Seçim süreci boyunca bir sözümüz vardı. Kayyumların yaptığı bütün işlemleri inceleyip ve yasaya uygun olmayanları ortaya çıkartacak, ayrıntılı bir denetim yapıp suç duyurusunda bulunacağız. Bize oy veren veya vermeyen ayrımı yapmadan tüm Diyarbakır halkının çıkarlarını gözeterek çalışacağız. Kent konseyini yeniden aktifleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Mızraklı konuşmanın ardından kutlamaları kabul etti. Kabul sırasında izdiham yaşanırken, insanlar yeni başkanı kutlamak için uzun kuyruklar oluştur.

Mızraklı’yı karşılamaya gelenler, duygularını VOA Türkçe’ye anlattı. Hasan Bahar, duygularını “Tabii ki büyük bir mutluluktur, başka bir şey diyemiyorum. Bu halk daima kazanacaktır, birliktelik olduğu müddetçe kazanacaktır” sözleriyle dile getirdi.

Belediye çalışanı Solnur Gönenç Sezik ise “Evlerine geri döndüler ‘Bizimdir’ dedik, baştan beri öyledir. Şimdi de öyle geri aldık çok şükür. Mutluyuz tabii ki herkes bu tabloyu izledi” dedi.

Metin Mikailoğlu da şöyle konuştu, ”Bu manzara olması gereken bir manzaradır. Halkın belediyesini yine halk kazandı. Biz yeni göreve gelen arkadaşları tebrik etmek için geldik, kutluyoruz”

Mızraklı kutlamaları kabul ettikten sonra makam odasına geçti. Mızraklı’nın makama oturduktan sonraki ilk mesajı Fransa’daki katedral yangınına ilişkin oldu. Mızraklı, “Dün akşam Paris'te Notre Dame Katedrali’nde bir yangın çıktı ve neticesinde büyük hasar gördü. 850 yıllık katedralin yıkılışı hepimizin yüreğinde yaşandı. Biz Kürt halkı olarak o tarihsel yıkımın ne manaya geldiğini çok iyi biliyoruz” dedi.

Mızraklı bir soru üzerine KHK ile ihraç edilenlerin işine dönebilmesi için gerekenleri yapacağını da sözlerine ekledi.

Makam odası başkanı şaşırttı

Bu arada törenin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Mızraklı, kayyum tarafından yaptırılan başka bir makam odasını gezdi.

Odanın lüks eşyalarını gören Mızraklı, şaşkınlığını gizleyemedi. Mızraklı, “Tüyü bitmemiş yetim hakkı diye konuşanların nasıl talan yaptığını en iyi gösteren görüntüler. Her şey lüks ve gösteriş üzerine. Bunlar yoksulun halinden anlamaz” dedi.

Mızraklı daha sonra geçtiği bir bölümün ise kayyumun özel banyosu olduğunu söyledi. Mermer döşeli banyonun yapımında kullanılan malzemelerin de lüks olması dikkat çekti.

Diyarbakır'da Kayyumun Makam Odası Yeni Başkanı Şaşırttı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:24 0:00

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 26 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:54 0:00
XS
SM
MD
LG