Erişilebilirlik

HDP Milletvekiline 10 Yıl Hapis


Halkların Demokratik Partisi Hakkari Milletvekili Selma Irmak

Halkların Demokratik Partisi Hakkari Milletvekili Selma Irmak hakkında açılan davada, “terör örgütü üyesi olmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 4 Kasım 2016 tarihinde tutuklanmış, hakkında “terör örgütü yöneticiliği” ve 6 kez “terör örgütü propagandası yapma” suçundan 52 yıl 5 ay hapis istemiyle dava açılmıştı. Güvenlik gerekçesiyle Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Irmak katılmadı. Kocaeli’nde tutuklu olan Irmak, kameralı sistemle duruşmaya katılmak istemediğini mahkemeye bildirdi. Duruşmada ilk sözü alan savcı, esas hakkındaki görüşünü tekrarlayarak, Irmak'ın cezalandırılmasını istedi.

Daha sonra söz alan Irmak’ın avukatı Erhan Ürküt, müvekkilinin duruşma salonuna getirilmesini talep etti. Ürküt, "Müvekkilimin buraya getirilmemesi savunma hakkının kısıtlanması demektir. Bilirkişi raporuna karşı süre talep ediyoruz. Bilirkişi raporu 2 gün önce UYAP sistemine yüklenmiştir. Bu raporu okuyup değerlendirme yapmak istiyoruz. Süre verilmesini talep ediyoruz. Müvekkilim bugün itibariyle bir yıldır tutukludur ve gözaltına alınacağını bile bile kaçmamıştır. DTK yasal bir kurumdur ve halen faaldir. Selma Irmak dışında tutuklu olan yönetici düzeyinde kimse yoktur. Bu, hukuk skandalıdır. Demokratik taleplerinden dolayı bir milletvekili yargılanıyorsa yarın hepimiz örgüt üyeliği ile itham edilebiliriz” diye konuştu. Mahkeme Ürküt’ün talebini, güvenlik gerekçesiyle kabul etmedi.

Avukatın süre talebini de reddeden mahkeme, Irmak'ı “terör örgütü üyesi olmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından 10 yıl hapis cezasına çarptırdı. Irmak, “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet etmek” davasından ise beraat etti.

Cezayı Amerika’nın Sesi’ne değerlendiren HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, kararın siyasi olduğunu söyledi. Tutuklu bulunduğu sırada Irmak’la bir süre aynı koğuşu paylaşan Beştaş, “Kendisinin dava dosyasını yakından biliyorum. Hepsi konuşmadır, bütün iddialar konuşmalara dairdir. Ortada suç kabul edilebilecek bir durum söz konusu değildir. Bir siyasetçi konuşur, eleştirir. Demokratik siyaset yaptığı, konuşmalar yaptığı için bugün ceza aldı. Bu kararın hukuki bir tarafı yoktur. Tümüyle siyasi karardır, biz bunu böyle görüyoruz. Bu kararların demokratik anlamda, bir meşruiyeti asla söz konusu değildir. Emin olun HDP seçmenlerini çok daha fazla öfkelendiren, birleştiren olgudur. Ceza vererek, vekillikleri düşürerek HDP’yi zayıflatacaklarını düşünenler büyük bir yanılgı içindeler. HDP cezalarla tasfiye edilebilecek bir parti değildir” dedi

HDP’li milletvekilleri 4 Kasım 2016 tarihinde gözaltına alınmaya başlandı. Aralarında Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 15 milletvekili bir yıl içinde tutuklandı. Yapılan yargılamalarda 6’sı serbest bırakılırken, 9 milletvekili halen tutuklu bulunuyor.HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, HDP’liler hakkında şimdiye kadar 510 fezleke hazırlandığını açıklamıştı.

XS
SM
MD
LG