Erişilebilirlik

HDP’den Suç Duyurusu İtiraz ve Değerlendirme


HDP referandum seçimlerine itiraz ederken, YSK Başkanı Sadi Güven hakkında, görevi kötüye kullandığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Diyarbakır’da bir basın toplantısı düzenleyen HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir oylarının düşmediğini, manipüle edildiği savundu.

Sancar: "Seçim Sakattır ve Düzeltilme İhtimali Yoktur"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:48 0:00

Referandum ile ilgili tartışmaların odağında bulunan partilerden Halkların Demokratik Partisi, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven hakkında görevi kötüye kullandığı ve toplumun düzenine bozmaya kalkan kararlara imza attığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım başkanlığındaki heyet suç duyurusu dilekçesini Ankara Adliyesine verdi.Daha sonra adliye önünde bir açıklama yapan Yıldırım, Bitlis'in Güroymak İlçesi'nde mühürsüz oy kullanıldığı için seçimlerin iptal edilmesi kararını hatırlatarak "Seçim günü doğuda oylama sona erdikten bir süre sonra YSK’nin bir duyurusu ile karar değişikliğine gidildi. YSK Başkanı ve üyeleri, çok açık bir şekilde görevlerine sahip çıkmamış, kendilerini inkar edercesine referanduma gölgeyi kendileri düşürmüştür. Referandumun iptali yönünde bir karar almadıkları sürece, bu referandum toplum vicdanında meşruiyet kazanmayacaktır. YSK Başkanı hukuka riayet etmemektedir. YSK başkanı ihlallere daha sonra yaptığı açıklamalarla da devam etmektedir" diye konuştu.

HDP daha sonra ise referandumun iptal edilmesi için YSK’ya başvurdu. HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, milletvekillerinden Mithat Sancar, İmam Taşçıer, Ertuğrul Kürkçü, Müslüm Doğan ve Bedia Özgökçe Ertan’dan oluşan heyet, suç duyurusu dilekçesini YSK’ya verdi. Burada bir açıklama yapan Mardin Milletvekilli Mithat Sancar, OHAL altında bir referandum süreci yaşandığını belirterek,”Eşitsiz şartlardı. Birçok kural ihlalli vardı. Bunlar seçimlerde demokratik hakların ihlaliydi. Bu kadar adaletsiz bir ortamda sandık güvenliği için de büyük şüpheler vardı” dedi.

YSK’nın mühürsüz oylarla ilgili kararına da vurgu yapan Sancar, "Bu karar dışarıdan oy kullanmayı ispat etme olanağını kaldırdı. Seçimi hukuka uygun hale getirme imkanı artık yoktur. YSK'nin mühürsüz oy ve zarfların geçerli olacağına dair karar Kürt illerinde sandık açıldıktan ve sayım başladıktan sonra alındı. Bunun karar olup olmadığını da zaten bilmiyorduk. Sadece YSK'nin internet sitesinde duyuru yapıldı. Oylama diğer illerde devam ederken karar alındı. Bunun çok önemli sonuçları var. Oyları mühürsüz diye kayda geçmek imkan dışı kaldı. Sandıkta görevli kişiler oyları geçersiz kılalım dediklerinde karşılarına YSK'nin duyurusu çıktı. Dışarıdan oy gelmiş mi gelmemiş mi bilmek mümkün olmaktan çıktı. Mühürsüz oy ve zarfların sonradan mühürlendiğine dair de bilgiler var. Bütün bunlar ve daha fazlasını da sayacağımız sebeplerden dolayı mühürsüz oy meselesi basit bir seçim ihlali olarak değerlendirilemez. Seçimin tamamını geçersiz kılacak ağır bir ihlaldir. Seçim sakattır ve düzeltilme ihtimali yoktur" diye konuştu.

YSK'ya daha fazla demokrasi kültürünü tahrip etmeme çağrısı yapan Sancar, "YSK buna alet olmak istemiyorsa yapacağı tek şey seçimin iptalidir. Eğer bu karar verilmezse 2017 referandumu şaibeli olacaktır" dedi.

Bu arada Diyarbakır’da bir basın toplantısı düzenleyen Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir referandum sürecini değerlendirdi. Seçim sürecini baskının tasarının meclisteki tartışmaları sırasında başladığını hatırlatan Taşdemir, “O gün mecliste yaşananlar bugün yaşadıklarımızın provasıydı. Bir bütün olarak, meclisteki görüntü topluma dayatıldı. Toplumu kat kat aşan bir şiddet bir baskı bir zorbalık sistemiyle bir kampanya yürütüldü. Darbe ve OHAL koşullarıyla kampanya yürütmek zorunda bırakıldık. OHAL’ın bile bir hukuku vardır ama bizim alanda yaşadıklarımız aslında bu OHAL hukukunu aşan bir zorbalık sistemiyle karşı karşıya kaldık. Biz alana indiğimizde insanların bize ilk sorduğu evet ya da hayırdan kimin kazanacağı değil, ne kadar hile yaparlar. Ne kadar oyları çalarlar. Bu baskı bu yönelimler tüm muhalefete olduğu gibi çok fütursuzca işlenmiştir. Sadece bu kampanya döneminde değil bize 7 Haziran’da bir darbe girişimi gerçekleştirildi. Yöneticilerimiz, çalışanlarımız, arkadaşlarımız, belediye başkanlarımız milletvekillerimiz tutuklandı. Referandum sürecinde günde ortalama 97 kişi gözaltına alındı çoğu tutuklandı. Biliyorsunuz belediyelerimiz gasp edildi. 83 eş başkanımız şu anda cezaevinde, binlerce aktivistimiz bu süreçte gözaltına alındı. Kampanya sürecinde çokça saldırıya uğradık, tutuklama furyalarını yanında alanda eşit adil bir propaganda yürütmememiz için medya ambargosundan tutalım alanda yürüttüğümüz faaliyetleri baskılama, tecrit etme sansür gibi uygulamalarla karşı karşıya kaldık. Birçok yerde müşahitlerimiz sandık başından uzaklaştırıldı. Sandık görevlilerimiz saygın kişi olmadıkları gerekçesiyle görevden uzaklaştırıldı. Kırsalda çok ciddi baskı olduğunu, muhtarlar seçim kampanyası yaptığımız köylerde bize açık açık söyledi. Özellikle tarım destekleme projelerinin engelleneceğini, yine kırsal alana hizmet götürülmeyeceğini ya da ‘mührünüze el koyarız’ tarzında ciddi yönelimler oldu. Toplu oy kullanma, hatta bazı köylerde ölülerin yerine oy kullanıldığı iddiaları var”dedi.

Taşdemir, oylarının düştüğü yönündeki iddialara katılmadı. Taşdemir, manipülasyon yapıldığını savunarak, ”Bir bütün olarak baskı rejimi ve darbe ortamında referanduma gittik. 15 Temmuzda darbe yaşandı, 16 Nisan akşamı bir darbeye daha tanık olduk. O da YSK’nın darbesiydi. YSK’nın bu tutumunu biran önce açığa çıkarması ve seçimin yenilenmesi, Türkiye’nin demokratikleşmesi için ciddi adımların atılması gerekiyor. Bugün açığa çıkan sonuç halkların rızasına dayalı değil. Türkiye’nin birçok ilinde hayır tablosu gözler önünde, bir hayır iradesi ortaya çıkmıştır insanlar tek adam rejimini kabul etmediklerini göstermiştir. Demokratik bir anayasayı istediklerini hayırla göstermişlerdir. Bu talebin tanınması gerekiyor. Yeni bir anayasa yapılması için meclisin harekete geçmesi gerekiyor. İl il ilçe ilçe yapılan analizlerdeki düşme denilen rakamları inceledik. Suruç, Muş, Viranşehir gibi yerlerde ortaya çıkan tabloya göre düşme değil manipülasyon olduğunu, oyların çalındığını ve hileli olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu.

Taşdemir: Darbe ve OHAL Koşullarıyla Kampanya Yürütmek Zorunda Kaldık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:23 0:00

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG