Erişilebilirlik

HDP’den BM’ye Şırnak İçin İnsani Yardım Çağrısı


HDP Grup başkanvekili İdris Baluken, 7 aya yakındır sokağa çıkma yasağı uygulanan Şırnak’tan kaçanlara yardım yapılmasının engellendiğini savundu. Baluken, BM’den Şırnaklılar için insani yardım yapmasını istedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir konuşma yapan Baluken, Şırnak’taki sokağa çıkma yasağının 213 gündür sürdüğüne dikkat çekti. Şırnaklıların kente giremediğini belirten Baluken, kentten kaçanlara yönelik yardımların engellendiğini söyledi. Baluken, “Bugüne kadar Şırnak'a yapılan bütün yardımları engelleyen bir anlayış var. Yani Şırnak'ı yakan, yıkan, talan eden zihniyet Şırnak'a en küçük yardımların gitmesine bile engel çıkarıyor. Bugüne kadar giden bütün gıda malzemelerine, bütün ihtiyaç malzemelerine buradan verilen talimatla valilik tarafından el konuldu. Hiçbir sivil toplum örgütünün Şırnak'a yardımları ulaştırmasına müsaade etmiyorlar. Aynı şekilde, yaklaşan kış nedeniyle şu anda çadırlarda yaşayan Şırnaklılar için orada bir barınak, bir ev kurma adına sivil toplumun malzemesini sağladığı, belediyenin altyapısını ve arsasını, arazisini tahsis ettiği çalışmaya da AKP Hükümeti bizzat Erdoğan'ın talimatıyla çok bilinçli bir şekilde engel koyuyor. Yani Şırnaklıların kışı orada, çadırlar altında, soğukta geçirmesi için özel bir çaba, özel bir çalışma yürütülüyor. Bir kere sizin çıkıp burada bize cevap vermeniz lazım. Şırnak'la ilgili projeniz nedir, çalışmanız nedir? Şu anda dışarıda bulunan 400 aile kışı hangi koşullarda karşılayacak? Eğer bize izin vermiyorsanız siz bu ailelerle ilgili nasıl bir proje önünüze koydunuz, nasıl bir çalışma önünüze koydunuz, bunu çıkıp burada mutlaka izah etmeniz” dedi.

Baluken Birleşmiş Milletler’e de çağrı yaparak Şırnak içininsani yardım yapmasını istedi. Baluken, “Bir çağrım da Birleşmiş Milletleredir; AKP Hükümeti elinde bulundurduğu devlet imkanlarıyla Şırnak'a özel bir konsept uyguluyor. Halep'e yapılan insani yardımların aynısını Birleşmiş Milletler bir an önce Şırnak için devreye koymalıdır. Bakalım Birleşmiş Milletler eliyle insani yardım gelince siz yine çıkıp o insani yardımları tıpkı Esad rejimi gibi engelleyecek misiniz, engellemeyecek misiniz?” diye konuştu.

Şırnak’taki operasyonlar nedeniyle kenti terkeden onlarca aile halen çadırlarda yaşıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG