Erişilebilirlik

HDP Eş Başkanı Temelli: ‘Yeni Bir Sivil Darbe Yapıldı’


HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, İçişleri Bakanlığı’nın HDP’li büyükşehir belediye başkanlıklarını görevden almasına tepkisini “Maalesef bu iktidar, AKP-MHP bloku, Erdoğan rejimi, Türkiye tarihine kara bir sayfa daha ekledi. 19 Ağustos, Türkiye tarihine yeni bir sivil darbe olarak geçti. Bu sabah kalktığımızda 3 büyükşehir belediye başkanımız görevden alındı ve yerlerine kayyum atandı” sözleriyle ifade etti.

HDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan’ın görevden alınması Ankara siyasetini hareketlendirdi.

HDP Eş Başkanı Temelli: ‘Yeni Bir Sivil Darbe Yapıldı’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:40 0:00

HDP, Merkez Yönetim Kurulu’nu toplayarak belediye başkanlarını hedef alan İçişleri Bakanlığı’nın müdahalesi ile yerelde çok sayıda partiliye yönelik gözaltı operasyonları düzenlenmesini ele aldı. HDP’nin konuya ilişkin ilk tepkisi, “Bu, 31 Mart Yerel Seçimleri’ni yok saymak” oldu.

HDP Eş Genel Başkanı Temelli, MYK toplantısı sonrasındaki basın açıklamasında, Türkiye için karanlık bir gün yaşandığını kaydederek, “Maalesef bu iktidar, AKP-MHP bloku, Erdoğan rejimi Türkiye tarihine kara bir sayfa daha ekledi. 19 Ağustos, Türkiye tarihine yeni bir sivil darbe olarak geçti. Bu sabah kalktığımızda 3 büyükşehir belediye başkanımız görevden alındı ve yerlerine kayyum atandı. Kayyumsuz ülkeyi yönetemeyecek hale gelmiş olan bu iktidar siyaseten ‘Ben acze düştüm, yönetemiyorum artık’ diyor. Evet yönetemiyor ve yönetemedikçe de ülkeye şiddeti meşru görüyor, kendi meşruiyetini yitirdikçe de tüm Türkiye halklarına şiddeti, baskıyı, kayyum rejimini dayatmaya devam ediyor” dedi.

Türkiye’de 12 Eylül askeri darbesi geleneğinin yaşandığını söyleyen Temelli, “Darbe mekaniği devam ediyor. Bir OHAL rejimi altında yaşadık uzun süre. KHK’lerle ihraç edilmeler, belediyelerimize atanan kayyumlar, demokratik siyasetin tasfiyesi, eş genel başkanlarımızın, milletvekili arkadaşlarımızın, belediye eş başkanı arkadaşlarımızın tutuklanması gibi çok uzun süren bir OHAL rejimi altında yaşadık. Bu OHAL rejiminin üzerinde iktidarlarını şekillendirenler, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi diye uyduruk bir sistemi ülkeye dayatırken, şimdi de örtülü bir OHAL rejimini dayatmaya devam ediyor. Bugün karşı karşıya kaldığımız tablo tamamıyla rejimin kendisini deşifre etmesidir” diye konuştu.

Kamuoyuna, sivil toplum örgütlerine ve diğer siyasi partilere bu “yeni sivil darbe” karşısında dayanışma çağrısında bulunduklarını da kaydeden Temelli, “Yerel yönetimlerde iktidara gelmemizi içine sindiremeyen bu iktidar, yerel yönetimler yoluyla demokrasi beklentisini ve talebini açığa çıkaran HDP’ye yönelik saldırılarına ara vermiyor. Yüzlerce arkadaşımızı yine bu sabah gözaltına aldılar, evlere baskın yapılıyor. Hiçbir arkadaşımızın suçu yok. Bugün cezaevlerinde olan 5 bin arkadaşımız gibi bugün gözaltına alınan arkadaşlarımızın da bir suçu yok. Tıpkı belediye başkanlarımızı görevden alırken ortaya koydukları gerekçelerde olduğu gibi uydurulmuş, hukuken hiçbir karşılığı olmayan bir gerekçe metniyle belediye başkanlarımız görevden alındı” ifadesini kullandı.

Diyarbakır başta olmak üzere şehirlerde sokaklarda polis müdahalesi gözlendiğini belirten Temelli, halkın seçimle iş başına getirdiği HDP’li belediye başkanlarına yani kendi iradesine sahip çıkmaya çalıştığını ancak halka şiddet ve zulüm uygulandığını dile getirdi. “Devlet, hukukunu yitirmiştir. Devlet, anayasal bir devlet olmaktan uzaklaşmıştır. Devlet, demokrasiye dair ne varsa tüm duyarlılığını yitirmiştir. Bu iktidar eliyle demokrasi, demokratik kurumlar tasfiye edilmeye çalışılıyor” diyen Temelli, meşru demokratik zeminlerde mücadeleye devam edeceklerini söyledi.
“İktidar yağma ve talana sahip çıktı”

Temelli, Türkiye’nin yaşadığı 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilmiş olağanüstü hal döneminde Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’daki yerleşim yerlerinde HDP ve DBP’li belediyelere kayyum atanmış olduğunu hatırlatarak, bu süreç sonrasında 31 Mart’ta halkın yeniden seçimini HDP’den yana kullandığını anımsattı.

Temelli, seçmen iradesinin yok sayıldığını söyleyerek, “OHAL döneminde hukuku yok saydılar, kendi yasalarını yok saydılar. OHAL döneminde demokratik siyaseti tasfiye etmeye çabaladılar. Kayyumlar eliyle bölge ekonomisini çökerttiler. Adeta bir yağma, talan düzeni kurdular. Şimdi aynı kayyumları göreve getirerek Mardin’de olduğu gibi aslında bu yağmaya, bu talana sahip çıktıklarını gösteriyorlar. Üç belediye başkanımız görevden alındı, yerlerine kayyum atandı. Bu saldırı yalnızca bize yönelik, HDP’ye yönelik, HDP eş başkanlarına yönelik bir saldırı değildir. Bu saldırı Türkiye halklarına bir saldırıdır. Bu saldırı demokrasiye rıza göstermiş, demokraside buluşmuş insanlara bir saldırıdır. Alınan belediye başkanlıkları Mardin, Diyarbakır ve Van'dır ama saldırı İstanbul'a, Adana’yadır, İzmir’e, Trabzon’adır, Bursa’yadır, Ankara’yadır, tüm Türkiye’yedir. Türkiye’nin her yerindeki seçilmişlere yönelik bir saldırıdır” dedi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG