Erişilebilirlik

HDP’den Ortak Savunma


Selahattin Demirtaş

Dokunulmazlıkları kaldırılan HDP’li milletvekilleri, haklarında dava açılması halinde ortak savunma yapma kararı aldı. HDP’li milletvekilleri, tüm mahkemelere verecekleri savunmada, ‘Soracağınız hiç bir soruya cevap vermeyeceğim, yapacağınız hiç bir yargılama faaliyetinin adil olacağına inancım yoktur’ diyecek.

Halkların Demokratik Partisi Parti Meclisi ve MYK’da alınan karar gereği, haklarında dava açılacak milletvekillerinin ortak bir savunma okumaları kararlaştırıldı. Toplantılarda, yargılama yapacak tüm mahkemelerde okunmak üzere bir metin kaleme alındı.

Metnin girişinde 7 Haziran seçimleri ve sonrasında yaşanan gelişmelere vurgu yapıldı. HDP’nin 6 milyondan fazla oy aldığı belirtilerek, “Demokratik siyaset yoluyla ve sandık iradesiyle AKP’nin tek başına iktidar olmasını ve tek başına anayasa yapmasını engelledi. Ülkede ‘tek adam’ rejimi inşa etmek isteyen ve bunun için her türlü hukuksuzluğu yapmaktan çekinmeyen Recep Tayyip Erdoğan, seçim sonuçlarına saygı duymamış ve koalisyon hükümetleri kurulmasına engel olarak ülkeyi erken seçime götürmüştür. Bu esnada 3 yıla yakın bir süre devam eden çözüm sürecini de kendi işine gelmediği ve oylarını artırmaya yaramadığı için sonlandırmış ve bütün ülkeyi adeta ateşe atarcasına bir çatışma ortamına sürüklemiştir” denildi.

Savunmada, yaşanan çatışma ortamında insanların haklı olarak güvenlik kaygısı içerisine girdiği ve bu korku ortamında yapılan seçimlerde AKP yeniden tek başına iktidar olduğu vurgulandı.

Başkanlık rejiminin önündeki tek engelin HDP olduğu belirtilen savunma şöyle devam etti: “(Recep Tayyip Erdoğan’ın) Başkanlık adı altında dikta rejimine ulaşabilmesi için önündeki tek engel Halkların Demokratik Partisi’dir. Partimizin 1 Kasım seçimlerinde de barajı aşarak 59 milletvekili ile parlamentoya girmesi, Erdoğan’ın tek başına anayasayı değiştirme çoğunluğuna ulaşmasını bir kez daha engellemiştir. Bu nedenle; olası bir erken veya ara seçim ile birlikte kendisine sadık milletvekillerinden oluşan 367 çoğunluğunu sağlamış bir AKP grubunun oluşması için çabalamaktadır. Her türlü şiddete tümüyle karşıyız ve bütün sorunların çözümünde diyalog ve müzakerenin gücüne inanmaktayız. Bu yönüyle HDP, tek adam, tek dil, tek mezhep faşizmini egemen kılmaya çalışan Erdoğan için aynı zamanda ideolojik açıdan da “tehdit” olarak algılanmaktadır. Bu gerekçelerle partimiz HDP, siyasi hayatına başladığı günden beri Erdoğan’ın hedefi haline gelmiştir. Partimizle her türlü hile ve adaletsizliğe, saldırı ve bombalamalara rağmen seçimlerde baş edemeyince şimdi de dokunulmazlıklarımızın Anayasa’ya ve Meclis İç Tüzüğü’ne aykırı bir şekilde kaldırılmasını sağlayıp bağımsızlığı ve tarafsızlığı açıkça tartışmalı hale gelmiş olan bir kişi olarak yargı önünde bizleri sözde yargılamaya tabi tutmak istemektedir.“

“Soracağınız hiç bir soruya cevap vermeyeceğim” cümlesiyle devam eden savunmada, “Yapacağınız hiç bir yargılama faaliyetinin adil olacağına inancım yoktur. Benim buraya getirilmem bile hukuk dışıdır. Siyasetçilerin siyaset arenasındaki muhatapları siyasetçilerdir, yargı mensupları değildir. Bu anlamda sizler evrensel ve demokratik hukuk ilkelerine ve Türkiye’nin imzalamış olduğu, aynı zamanda bir anayasa hükmü de olan uluslararası anlaşmalara bağlı olması gereken yargı mensupları olarak siyasi oyunların ve tezgâhların parçası olmayı reddetmelisiniz” denildi.

Savunma “Sizden hiç bir talebim ve beklentim yoktur. Siyasi faaliyetlerim nedeniyle ancak beni seçen halkım sorgulayabilir” cümleleriyle sona eriyor.

Şimdiye kadar Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına HDP’li milletvekilleriyle ilgili 30 fezleke gönderilirken, ifadeye çağrılan ilk isimler Muş milletvekilleri oldu. HDP Muş Milletvekilleri Ahmet Yıldırım ve Burcu Çelik Özkan, savcılık tarafından ifadeye çağrıldı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan "Arkadaşlarımız ifade vermeye gitmeyecek" dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG