Erişilebilirlik

HDP’den ‘Leyla Güven’ Mitingi


Abdullah Öcalan’ın cezaevinde uzun süredir kimseyle görüştürülmemesine tepki gösteren HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı açlık grevi 73’ncü gününe girdi. HDP, Diyarbakır E Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Güven’in durumuna dikkat çekmek amacıyla bir miting düzenledi.

İstasyon Meydanı'nda, “Demokrasi, özgürlük ve adalet” sloganıyla düzenlenen mitinge 15 bini aşkın kişi katıldı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı mitinge katılanlar sık sık “Leyla Güven onurumuzdur” şeklinde slogan attı.

HDP’den ‘Leyla Güven’ Mitingi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:19 0:00

HDP Milletvekilleri ve yöneticilerinin da hazır bulunduğu mitingde, önce Leyla Güven cezaevinden gönderdiği mektup okundu. Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’ın okuduğu mektupta Güven şunları söyledi;” Talebimin gerçekleşmesi durumunda ortaya çıkacak olumlu sonuçları gördükleri ve bildikleri için, eylemim daha ilk günden itibaren içeriden ve dışarıdan 7’den 70’e sahiplenildi. Bir anlamda sesimi, sesimizi içerdekiler olarak duyurduğumuza ve belli bir noktada sonuç alacağımıza inanıyoruz.”

Mitinge katılanların Leyla Güven’in posterlerini taşımaması dikkat çekerken, zaman zaman Abdullah Öcalan lehine de sloganlar attı. Mitingde bir konuşma yapan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, şimdiye kadar 239 kişinin açlık grevi eylemine katıldığını söyledi. Buldan, "Leyla Güven sıradan bir tutuklu değildir. DTK Eş Başkanıdır, bir kadındır, Leyla Güven Hakkâri halkının seçilmiş temsilcisidir. Parlamento 27’nci döneminin tutuklu olan tek milletvekilidir. Başlatmış olduğu bu açlık grevi de öyle görmezden gelinecek bir eylem değildir. Tecridin bir insanlık suçu olduğunu her zaman söyledik. Yıllardır Sayın Öcalan üzerinde başlatılan ve devam eden mutlak tecride karşı bugün cezaevlerinde toplam 239 insan bedenini açlık grevine yatırmıştır” dedi.

Öcalan ile görüşmelerin yapıldığı yıllarda insanların geleceğe umutla baktığını söyleyen Buldan, “Sadece 2011 ve 2015 yılları arasında İmralı adasında başlayan müzakere görüşmeleri bile bize gösterdi ki; Sayın Öcalan ile görüşmeler yapıldığı zaman bu ülkede insanlar geleceğe umutla ve güvenle bakıyordu. Bu ülkede o dönemde hiç kimsenin canı yanmıyordu, hiç kimse yaşamını yitirmiyordu” diye konuştu

Eylemlerin başlamasının ardından, Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan'la görüşmesine izin verilmişti. Geçen hafta gerçekleşen görüşmenin ayrıntıları kamuoyuna açıklanmazken, görüşmeye rağmen eylemler sona ermedi.

Pervin Buldan
Pervin Buldan

Mitinge katılanlar, Öcalan’ın kardeşi ile görüşmesinin yeterli olmadığını söyledi. VOA Türkçe’ye konuşan Sabiha Akıncı, ”Bir görüşme oldu, biraz ferahladık. Durumu nasıldır, sağlık durumu nasıldır az çok öğrendik. Ama bir görüşmeyle olmaz, sürekli olması lazım. Eğer devletle arasında bir diyalog olursa bu kaos ta ortadan kalkar” dedi.

Veysi Varlı da aynı görüşlere sahip. VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Varlı,” Eğer yıllardan sonra ilk kez Öcalan’la görüşme yapılıyorsa, onun yasal hakkı olan görüşmelerin sürekli yapılması gerekir” diye konuştu.

Miting olaysız sona ererken, yürümek isteyen bir grubu polis basınçlı suyla dağıttı.

XS
SM
MD
LG