Erişilebilirlik

HDP’den Hükümete Corona Virüsü Eleştirisi


HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, hükümeti salgını fırsata çevirmekle suçladı. Sancar hükümete etkili sosyal tedbir alma çağrısı yaptı.

HDP’den Hükümete Corona Virüsü Eleştirisi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:06:22 0:00

HDP Genel Merkezinde yapılan ve sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayınlanan basın toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, hükümeti fırsatçılık yapmakla suçladı. Sancar, “Biz şeffaflık diyoruz, iktidar karanlığı tercih ediyor. Biz demokratik katılım diyoruz, iktidar otoriterlik ve keyfiliği tercih ediyor. Biz halk sağlığı dedikçe, iktidar halka saldırıyor. Halk iradesini yok sayıyor, halkın sağlığını tehdit eden durumları ortadan kaldırmak yerine, halkın iradesini ortadan kaldırmaya yöneliyor. Bu bir fırsatçılıktır. İktidar insanlık için bu büyük tehlikeyi, yüzyılın en ağır tehditlerinden biri olduğu söylenen salgını fırsat olarak kullanmaya çalışıyor. Bunun siyaseten kabul edilebilir bir yanı olmadığı çok açık. Sadece siyasetten değil, ahlaken de kabul edilecek bir yanı yok. Fırsatçılık başka alanlarda da karşımıza çıktı. Bu salgının pandemi olarak ilan edilmesiyle birlikte bütün ülkeler ve küresel kurumlar, uluslararası kuruluşlar, insan sağlığını halk sağlığını esas alan çalışmaları önüne çıkarılması gerektiğini söylerken, bu iktidar bu salgını kendisi için bir fırsata çevirmeye çalışıyor. Daha önce bir paket açıklandı, salgınla mücadele gerekçesiyle, fakat pakete baktığımızda halk sağlığıyla ilgili tedbirlerin yer almadığını açıkça gördük. İktidar o paketi de bir fırsat olarak değerlendirdiğini zaten saklamadı. Buradaki fırsatçılık, rant amaçlı, sermayeye yeni değer transferleri amaçlı bir nitelik taşıyordu. Oysa beklenti şudur, halkı koruyacak etkili sosyal, ekonomik, tedbirler alınmalı. Sağlık konusunda da her türlü imkân seferber edilmeliydi” dedi.

"Sağlık Emekçileri Kaderine Terk Edilmiş Durumda"

Sancar, sokağa çıkmama çağrılarının gerekli tedbirlerle desteklenmediğini savunarak, şöyle devam etti; “En büyük risk grubunu oluşturan sağlık emekçilerinin gerekli ekipmanlarla desteklenmesi bekleniyordu ama iktidar bu konuda herhangi bir adım atmadı, bir açıklama da yapmadı. Sağlık emekçileri neredeyse kendi kaderine terk edilmiş durumda. ‘Sokağa çıkma, evde kal’ çağrıları da gerekli tedbirlerle desteklenmiyor. Evde kalanların ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı konusunda herhangi bir tedbir ilan edilmiyor. Ücretli izin uygulaması talep etmiştik ve pek çok çevre bunun gerekli olduğunu söylüyor ama iktidar buna da yanaşmadı. Toplum en zayıf olan kesimlerini, yoksulları, işsizleri, emekçileri korumaya yönelik tedbirleri alması gerekirken aksine başka yöntemlerle iktidar rant çevresinde transfer yapmaya çalışıyor, bunun hesapları içinde bulunuyorlar. Bu fırsatçılıktır, halkımızın bunun farkında olduğundan eminiz. Biz bu uygulamanın demokrasiye, halk iradesine, toplumun bütününe yönelik bir saldırı olduğunu tekrar vurgulamak isteriz. Yapılmak istenen sadece Kürt illerindeki belediyelerin gaspı değil ülkenin ve toplumun demokrasi inancım yok edilmesidir.”

Diyarbakır ve Batman’da bazı belediye başkanlarının gözaltına alınmasına da değinen Sancar, “Bu mesele sadece Batman'ın, Lice’nin, Silvan’ın, Ergani’nin meselesi değil, sadece HDP'nin meselesi değil. Bu mesele bu ülkenin geleceğinin meselesidir. Bu mesele, bu toplumun kendi iradesi ile kendini adil bir şekilde insan onuruna yaraşır şekilde düşünmesinin meselesidir. Dayanışma ortaya koymazsak maalesef daha büyük tahribatlar ortaya çıkar. Hem salgın tehdidini, hem iktidarın halkı yok sayan, halkın bir kesimini çaresizliğe terk eden kesimini politikasını dayanışma ile aşarız” diye konuştu.

Sancar bir soru üzerine, salgın tehdidine karşı, cezaevleri için yapılacak düzenlemelerin bütün mahkûmları kapsaması gerektiğini de söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG