Erişilebilirlik

HDP'den ''Darbe Var'' Sloganıyla Yürüyüş Girişimi


HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, barış, özgürlük ve demokrasi taleplerinden vazgeçmeyeceklerini belirterek, HDP vekilleri olarak "Darbe var" sloganıyla yürüyüş başlattı.

HDP Grubu'nun Kızılay Güvenpark'ta parti üyelerince katılım gösterilmesi planlanan basın açıklamasına katılmak için başlattığı yürüyüş durduruldu ve vekillerle polis arasında arbede yaşandı.

HDP'den ''Darbe Var'' Sloganıyla Yürüyüş Girişimi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:06:23 0:00

Beştaş, HDP milletvekilleriyle birlikte TBMM bahçesinde yaptığı basın açıklamasında, TBMM'de dün tarihin en karanlık sayfalarından birine imza atıldığını, Leyla Güven, Musa Farisoğulları ve Enis Berberoğlu'nun milletvekilliklerinin düşürüldüğünü söyledi.

Beştaş "Kesinlikle tartışmalı bir yargı süreci devam ederken, Anayasa Mahkemesi önünde üç milletvekilinin de bireysel başvurusu hala görüşülürken ve tebligatlar devam ederken bu süreç işletildi. Üstelik 2 yıldan başlayarak geriye doğru, uzun süredir bekletilen dosyalar okutuldu. Bunlar neden dün okundu? Bu sorumuzun yanıtını dün AKP milletvekilleri verdi; 'Biz Cumhurbaşkanımızın talimatlarına uyarız' dedi" tepkisini paylaştı.

Beştaş, "FETÖ kumpası" diye ilan edilen davaların tümünde beraat kararları verilirken KCK ve HDP'ye yönelik davalarda bir adım atılmadığı görüşünü de vurguladı.

Beştaş "Berberoğlu, Güven ve Farisoğulları hiçbir yere gitmedikleri halde dün gece gözaltına alındı ve alelacele tutuklandı. Bunu da nasıl bir plan dahilinde işlettiklerini hepimiz yaşayarak öğrendik" dedi.

Açıklama sonrasında HDP'li vekiller, dün yaşananları protesto etmek amacıyla Kızılay'daki Güvenpark'a yürüyüşe geçti. HDP'li vekillere önce TBMM kampüsünden Çankaya Kapısı'ndan çıktıkları anda polis engellemesi yapılması için önlem alındığı görüldü. Ancak polis, buradaki ilk bariyeri kaldırdı ve vekillere bir süre müdahale etmedi.


Atatürk Bulvarı'nda "Darbe Var" sloganıyla yürüyen HDP'liler, Milli Eğitim Bakanlığı önünde polis bariyeriyle durduruldu. Burada basın mensuplarına kenara çekilmeleri yönünde uyarıda bulunuldu ve müdahalede bulunulmasıyla birlikte HDP'lilerle polis arasında arbede yaşandı.


İtişme sırasında HDP'li Rıdvan Turan'ın ceketi yırtıldı, Kemal Bülbül'ün gözlüğü kırıldı.

Arbede sona erdiğinde HDP grubuyla polis amirleri arasında yürüyüşe devam edilmesi konusunda tartışmalar yaşandı. Polisler Ankara Valiliği'nin talimatı olduğunu belirtilirken, HDP'liler yazılı talimatı görmek istedi.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç da sözlü talimatla hukuksuz şekilde vekillere dahi yürüyüş ve protesto hakkı tanınmadığını belirterek, "Görüyorsunuz darbe var ve burada da bu darbeyi görüyorsunuz" ifadesini kullandı.

HDP’den CHP’ye: ''Tablo bütünüyle değerlendirilmeli''

HDP’den CHP’ye: ''Tablo Bütünüyle Değerlendirilmeli''
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:28 0:00

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, tüm toplumsal muhalif kesimlere ve siyasi partilere “Darbeye karşı demokrasi bloku kuralım” çağrısı yaptı. Özellikle CHP’ye mevcut muhalif tutumunu gözden geçirmesi yönünde seslenen Sancar, CHP’nin dünkü ilk tepkilerinde sadece kendi vekilleri Enis Berberoğlu’nun ismi üzerinden açıklama yapmalarını eleştirerek, bunun toplumsal muhalefet tarafından değerlendirildiğini söyledi.

Sancar, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'la birlikte olağanüstü MYK toplantısı kapsamında düzenledikleri basın toplantısında görüşlerini dile getirdi.

Sancar, CHP’nin üç vekil konusunda dünden beri takındığı tutumu, ''Demokrasi güçleri değerlendiriyorlardır. Biz çağrının ortak mücadeleden geçtiğini vurguluyoruz” diye değerlendirerek, CHP’ye yönelik, “Bütün tabloyu göz önünde bulunduran değerlendirme yapmalı. Dünkü açıklamada milletvekillerimizin isminin geçmemiş olmasını doğru bulmuyoruz. Tabloyu görmemiş olmaları iktidarın siyasi oyunlarını kolaylaştırır. CHP, kurullarında bu meseleyi ayrı değerlendirdikten sonra farklı bir tavır da koyabilir” dedi.

AKP’nin öncelikle HDP’yi hedef alan siyasi darbe planını uygulamaya devam ettiğini söyleyen Sancar, “Demokratik siyasette bütün meşru yollarla darbeci zihniyete karşı mücadelemiz devam edecektir. Hakkari Milletvekilimiz Leyla Güven ve Diyarbakır Milletvekilimiz Musa Farisoğulları’nın şahsında Kürt halkına diz çöktüreceğini düşünenler yanılmaktadır. CHP’li Enis Berberoğlu ile ilgili kararı ile İstanbul seçmeni ve Türk halkı iradesi gasp edilmiştir. Bu darbe Türkiye halklarının iradesini gasp etme girişimidir. Buna karşı halkların ortak mücadelesi gerekir. Biz Kürt halkının inanç ve kararlılığına sonsuz güveniyoruz. Türkiye halklarına güveniyoruz. Biz kendi gücümüzle mücadeleyi sürdüreceğiz ancak bu mesele sadece HDP meselesi olarak görülemez” diye konuştu.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG