Erişilebilirlik

HDP Adayını 22 Haziran'da Açıklayacak


CHP ile MHP tarafından Ağustos ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimi için ortak aday olarak İTÖ Eski Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nu açıklaması üzerine gözler Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) çevrildi. HDP Eş Başkanı Sebahat Tuncel, Amerika'nın Sesi'ne yaptığı açıklamada, Kürt Sorunu çözümü noktasında Abdullah Öcalan'ın Başbakan Erdoğan'ın olası adaylığının desteklenmesi gibi bir talebi olmayacağını söyledi.

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun, Türkiye'deki sol kesimleri temsil etmeyeceği yönündeki eleştirilerle birlikte HDP'nin kimi aday göstereceği konusu ön plana çıktı.

Amerika'nın Sesi'nin sorularını yanıtlayan HDP Eş Başkanı Tuncel, CHP-MHP'nin ortak adayı için şöyle konuştu:

''CHP ile MHP, çatı adayı üzerinden bir çalışma yürütüyorlardı. İhsanoğlu'nun niteliğine baktığımızda daha milliyetçi, muhafazakar kesimlerden oy almaya dönük olduğunu görüyoruz. Amaç iktidara yakın kesimlerden de oy almak gibi göründü. Ancak biz sadece Cumhurbaşkanlığı makamına yapılacak seçimi, 1 kişi seçimi diye bakmıyoruz. Demokrasi, gelecek beklentileri gibi pekçok açıdan yapılacak bir seçim diye bakıyoruz. Öyle görünüyor ki demokrasi güçlerini temsil edebilecek aday bizim adayımız olacaktır.''

CHP'nin İhsanoğlu'nun adaylığı ile birlikte temsil iddiasındaki sol kesimlerden uzaklaştığı konusu da değerlendiren Tuncel, ''Uzun süredir ve son olarak yerel seçimlerde netleştiği üzere CHP muhafazakar kesimlerden oy almayı hedeflemektedir. Benim daha öncede ifade ettiğim üzere CHP'ye sağdan yol açın ki solu bize bırakıyor. Şimdi CHP'nin solu bize bıraktığı açıkça görülüyor. Demokrat, kadın hareketi mücadelesinde, ekolojiyle ilgili geniş kesimlere bizim hitap edeceğimiz açık. CHP'nin tabanındaki sol kesimlere de AKP'nin tabanındaki yoksul kesimlere de bizim adayımız seslenecektir'' dedi.

Cumhurbaşkanlığı makamı için kişiden ziyade ilkeler üzerinde durduklarını belirten Tuncel, bu nedenle demokrasi için altını çizdikleri ilkelere önem veren CHP seçmenlerinden de HDP adayına oy verilmesini beklediğini dile getirdi.

HDP'nin 22 Haziran'daki kongresinde Cumhurbaşkanlığı adayını netleştireceğini belirten Tuncel, ''Biliyorsunuz biz de sivil toplum örgütlerinden görüşlerini alıyoruz. Bu çalışmaları da tamamlayarak 22'sinde muhtemelen açıklayacağız. Ya da çok uzatmadan hemen akabinde açıklayacağız'' diye konuştu.

Peki Öcalan faktörü ne olacak?

Tuncel, kendisine yönelttiğimiz ''Peki son dakikada sizlere Abdullah Öcalan'ın Başbakan Erdoğan'ın olası adaylığına destek verilmesi yönünde bir talep gelirse HDP o zaman nasıl hareket edecek?'' sorumuzu da şöyle yanıtladı:

''Böyle bir gelişme olacağını zannetmiyorum. Bu konuada en başından beri ilkeliyiz. Biz Sayın Kılıçdaroğlu ile görüşmemizde de ortak aday meselesinden hep ilkelerimizi vurgulamıştık. Ne MHP ile ne de iktidar ile ortak aday düşüncemiz yok. Halka seçeneceksiz olmadığını ifade etmek istiyoruz. Halkın karşısında iki kutuplu ve dolayısıyla da seçeneceksiz bir tablo ile çıkılıyor. Hayat da CHP-MHP'nin seçtiği ortak aday ile bizi doğruladı. Ancak alternatif mümkün, üçüncü cephe adayı mümkün. Ben Sayın Öcalan'ın da farklı düşündüğünü zannetmiyorum. HDP içerisinde farklı görüşleri buluşturmuştur ve o görüşleri temsil edecek alternatif bir adayımız olacaktır.''

Tüzel: CHP bunu tartışacaktır

HDP Milletvekili Levent Tüzel de, ayın 22'sinde adaylarını açıklamayı planladıklarını ifade etti. Tüzel, ''CHP İhsanoğlu ismi ile sürpriz yaptı. Pek konuşulan bir aday değildi. Milliyetçi, muhafazakar aday ismi buldular. Bu isim CHP'de ciddi tartışma yaratacaktır. Devrimcilik, sol gibi iddiaları olan bir parti böyle bir isimde uzlaştığı için tepki olacaktır. AKP ile başetmek için herhalde bu ismi tercih ettiler ama kendileri için tartışmalı olacaktır'' dedi.
  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG