Erişilebilirlik

HDP 2019 Seçimleri İçin Karamsar


DBP’nin hazırladığı ‘Kayyum Raporu’nun açıklandığı toplantıya katılmak üzere Diyarbakır’a gelen Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Amerika’nın Sesi’ne konuştu.

HDP 2019 Seçimleri İçin Karamsar
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:06 0:00

Türkiye’de son günlerde tartışılan konulardan biri, 2019 yılındaki seçimler. Bazı köşe yazarları AK Parti’nin seçimleri yapmayacağını yazdı. HDP Eş Genel Başkanı Kemalbay da umutsuz. Kemalbay, ” 2015 Haziran seçimlerinden sonra keyfi bir iktidar ile karşı karşıyayız ve bu iktidar 15 Temmuz karanlık darbe girişimini kendine güç olarak tarif edip, arkasından sivil darbesini gerçekleştirdi. Bir darbe süreci yaşıyoruz. Bu darbenin anlamı mevcut siyasi kompozisyonu ters yüz etmek, halkların iradesini ortadan kaldırmak ve egemen güçlerin iradesini tekrar tahkim etmek çabası. Böyle bir süreci sürdürürken halkları teslim alamadıklarını, HDP’yi destekleyenler başta olmak üzere, bütün demokrasi güçlerinin bu darbeye direndiğini gözlemliyoruz. Böyle bir tablo varken bir demokratik seçime gider mi diye soruyorsanız, Böyle bir tablo varken, AKP saray rejiminin durduğu yerde dururken, bir demokratik seçime gitmeyeceğini düşünüyorum. Onun yerine savaşı kışkırtarak ya da örneğin Afrin’e girmeye çalışarak, 1 Kasım seçimlerine giderken yaptığı gibi, manipülatif bir ortam yaratarak belik kendi meşruiyetini güçlendirmek için, demokratik olmayan seçim görünümlü bir şeye gidebilir” dedi.

Peki, seçim olmazsa ne olur? Kemalbay, OHAL’in hukuki bir zemine oturtulacağını savunarak, “OHAL ve KHK’larla yönetilen bir Türkiye ile karşı karşıyayız. OHAL Kürt coğrafyasında sıkıyönetim şeklinde olmuş, batı da OHAL uygulamaları benzer bir şekilde, devam ediyor. Olası bir seçimde kendi iktidarını güçlendirecek bir müdahale söz konusu. Kendi yerel yönetimlerinden başlayarak, CHP’den devam ediyor. Becerebilirse böyle bir meşruiyet kazanmak istiyor. Yoksa 12 Eylül’den sonra nasıl darbe yasaları hukukileştirildi, Erdoğan da OHAL sürecini bir şekilde hukukileştirerek, önümüzdeki dönem gidebileceği yere kadar, götürmek istiyor. Dolayısıyla onların amacı dayatılan siyasi kompozisyonu sürdürme, yönünde. İttifakları var, Devlet Bahçeli onu destekliyor, ulusalcı kesimleri arkasına almış, götürebildiği kadar götürme hedefinde. Ama bunu karşısında hakların ezilenlerin işçilerin direnci var. Bu mücadelenin belirleyici olabileceğini söyleyebiliriz” diye konuştu.

CHP’li bir belediye başkanının görevden alınmasını, HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına benzeten Kemalbay, seçim olması halinde CHP ile ittifak yapabileceklerinin sinyalini verdi. Kemalbay, “Dokunulmazlıkların kaldırılması neye hizmet ettiyse, yerel yönetimlere müdahale de ona hizmet ediyor. Kendi gücünü arttırmak üzere bu müdahaleleri yapıyor. CHP’ye ‘benim çizdiğim sınırlar içinde muhalefet yapabilirsin, onu aşarsan daha farklı davranırım’ diyor. Bu süreç CHP’nin atacağı adımlara bağlı olarak ya sinerjiye dönecek ya da sinerlerse AKP rejimi, o zaman kendi çapında başarılı olmuş olur. AKP ve saray rejimi faşizmi kurumsallaştırmaya çalışıyor ve bu koşullarda bir seçimi zorluyor. Bizim öncelikle buna itiraz etmemiz gerekiyor. OHAL koşullarında demokratik olmayan bir seçim gerçekleştirilmesi halkın iradesinin bu siyasi tabloya yansıyacağı anlamına gelmiyor. Öncelikle buna karşı bir ortak yan yana geliş, birlikte mücadele biz bütün demokrasi güçlerini davet ediyoruz elbette bunun içerisinde CHP de var. Bunu başarabilmek gerekiyor. Bunu başardıktan sonra nasıl bir yan yana geliş olacağı konuşulabilecek bir konudur” ifadelerini kullandı.

XS
SM
MD
LG