Erişilebilirlik

HBO’nun Bilgilerini Çalan Bilgisayar Korsanı İranlı Aranıyor


Amerikalı savcılar, bu yılın başında kablolu TV kanalı HBO’nun sistemine sızdığı ve kanalın en çok izlenen dizisi “Game Of Thrones” ile ilgili bilgi çaldığı iddiasıyla bir İran vatandaşı hakkında suç duyurusunda bulundu. Yaşanan siber hırsızlık kanala milyonlarca dolara mal olmuştu.

İddianameye göre savcılar 29 yaşındaki Behzad Mesri’nin İran ordusuyla bağlantılı olduğunu ve İran merkezli bilgisayar korsanı grup Turk Black Hat’in üyesi olduğunu söylüyor. FBI’ın Mesri hakkında arama emri bulunuyor.

İddianameye göre Mesri’nin çaldığı bilgiler arasında birçok orijinal HBO dizisinin henüz yayınlanmamış bölümlerinin videoları, senaryolar ve gelecek Game Of Thrones bölümlerinin konu özetleriyle oyuncu ve set ekibinin iletişim bilgileri yer alıyor. Mesri’nin HBO’dan 1,5 terabayt bilgi çaldığı öne sürülüyor.

Temmuz ayının sonunda Mesri HBO yetkililerine defalarca elektronik posta göndermiş ve kendisine 5,5 milyon dolar değerinde Bitcoin (dijital para birimi) ödememesi halinde kanalı bilgileri sızdırmakla tehdit etmişti. Mesri bu rakamı daha sonra 6 milyon dolara çıkartmıştı.

HBO’nun ödeme yapmayı reddetmesinin ardından Mesri çalınan videoların belli kısımlarını ve Game Of Thrones’un beş bölümünün senaryosunu kendi kontrolundaki web sitelerinde yayınladı. Aranan zanlı, birçok suçlamayla karşı karşıya. Bunların arasında 20 yıla kadar hapis cezası olan posta ve ağ dolandırıcılığı ve beş yıla kadar hapis cezası olan bilgisayar korsanlığı var.

Savcılar, Mesri’nin bir dönem İran ordusu adına çalıştığını ve askeri bilgisayar ağlarına, nükleer yazılım sistemlerine ve İsrail alt yapısına saldırılar düzenlediğini iddia ediyor.

XS
SM
MD
LG