Erişilebilirlik

Haziran’daki AB Zirvesi Öncesinde Kriz İşaretleri


Hollande ve Merkel arasındaki görüş ayrılığı derinleşirken, Almanya Yunanistan’ın Euro’dan ayrılabileceği senaryoları üzerine çalışıyor


Çarşamba günü Brüksel'de düzenlenen gayri resmi Avrupa Birliği zirvesine Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Almanya Başbakanı Angela Merkel arasındaki görüş farklılıkları damgasını vurdu.

Merkel’in Euro bölgesinde yaşanan ekonomik sarsıntıya reçete olarak bütçe disiplini ve tasarruf önlemlerinden vazgeçmemesi ve Hollande’nin önerdiği ortak tahvil ‘Eurobond’ önerisine karşı tavır alması, Haziran sonunda yapılacak AB’nin büyük zirvesi öncesi birlik içinde kriz sinyali verirken, Almanya’da ise hükümet çevrelerinde ve medyada Yunanistan’ın Euro'dan ayrılması durumunda ne olabileceği ile ilgili senaryolar ön plana çıkıyor.

Maliye ve Ekonomi Bakanlıklarından sızan ya da yapılan açıklamalarda bu yöndeki haberlerin her geçen gün arttığı dikkati çekerken, Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble’nin bakanlığında özel bir ‘Yunanistan masası’ kurulduğu ve çeşitli planlar üzerinde çalışıldığı biliniyor.

Berlin’de en çok üzerinde durulan senaryo, Yunanistan'ın 17 Haziran seçimleri sonrasında Euro'dan ayrılması ve Euro Bölgesi merkez bankalarına olan borcunu ödeyememesi durumunda bunun Alman ekonomisine ve özellikle Alman merkez bankası Bundesbank’a olabilecek etkileri.

Gazetelerin ekonomi sayfalarında Maliye Bakanlığı’na yakın kaynaklara dayanılarak yapılan haber yorumlarda Atina’nın Euro’dan çıkarak eski para birimi Drahmi’ye dönmesi sonrasında, ülkedeki krizin geçiş döneminde daha da derinleşmesi, Yunan merkez bankasının yurtdışı borçlarını ödeyemez duruma gelmesi ve enflasyonun yüzde 40’lara tırmanması bekleniyor.

Yapılan hesaplarda bu adımın Almanya’ya maliyetinin en az 150 milyar Euro olacağı tahmin ediliyor. Yunanistan, Bundesbank'a milyarlarca Euro borçlanmış durumda ve kendi eski para birimine dönmesi durumda Bundesbank’a olan borcunu ödeyemeyeceğinden yola çıkılıyor. Ancak Maliye Bakanı Schaeuble, konuya her fırsatta soğukkanlı yaklaştığının, Almanya’nın her duruma hazır olduğunun ve Yunanistan’ın Euro Bölgesi'nde kalmaya zorlanamayacağının altını çiziyor.

Almanya’nın tercihihin Yunanistan’ın Euro Bölgesi'nde kalması yönünde olduğunu belirten Schaeuble, Almanya’nın aksi durumda oluşabilecek belirsizliğin üstesinden son iki yılda oluşturulan koruma mekanizmalarının sayesinde gelebileceğini savunuyor.

Sokakta Amerika’nın Sesi Türkçe’nin mikrofonunu tuttuğumuz vatandaşlar ise bundan sonra izlenmesi gereken Yunanistan politikaları konusunda değişik görüşlere sahip.

Bu arada Yunanistan’ı kurtarma karşıtı görüşlerin Almanya’da arttığı ortamda, turizm sektörünün dünya devlerinden Alman TUİ firması da Yunanistan ile ilgili müşteri anlaşmalarına bundan böyle Euro’ya paralel Drahmi karşılığını da yazacağını açıkladı.

XS
SM
MD
LG