Erişilebilirlik

22 Haziran Amerikan Basınından Özetler


22 Haziran Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:47 0:00

Washington Post, Amerika-Meksika sınırında Amerikalı yetkililerce anne babalarından zorla ayrılan Orta Amerikalı kaçak göçmen çocukları aileleriyle yeniden bir araya getirmek için harcanan çabalarla ilgili bir habere yer veriyor. Gazete, çocukları ailelerine kavuşturmaya çalışan avukatların adeta labirentten çıkış yolu aradığını yazıyor. Habere göre Trump Yönetimi'nin çıkardığı ani bir başkanlık kararnamesiyle çocukları ailelerinden ayırma uygulamasına son verilse de 5 Mayıs'tan bu yana ailelerinden alınan 2 bin 300'den fazla çocuk, Amerika'nın çeşitli yerlerinde barınaklara ya da korumacı ailelerin yanına yerleştirildi. Avukatlar, federal hükümetin ailelerle çocukları birleştirmek için hemen hiç yardımda bulunmadığını kaydediyor. Habere göre 300'den fazla aileyi temsil eden Texas Medeni Haklar Projesi adlı hukuki yardım kurumu, şimdiye kadar yalnızca iki çocuğun izini bulabildi. Kurum adına çalışan bir yetkili, ”Trump Yönetimi ya aileleri nasıl bir araya getireceği konusunda hiçbir plan yapmadı ya da hiç umursamamaya karar verdiler,” şeklinde konuşuyor. Hükümet yetkilileri, çocukları ellerinden alınan ailelere, üzerinde Mülteci Yerleştirme Dairesi'nin telefon numarası olan bir broşür verildiğini bildiriyor. Oysa bir avukat, yardım ettiği ailelerden hiçbirinin böyle bir broşür almadığını söylüyor. Bazı avukatlarsa broşürün üzerindeki telefon numarasını çevirdiklerinde ya hiçbir yanıt alamadıklarını ya da yanıt veren yetkilinin çocukların nereye götürüldüğü hakkında bilgi vermeyi reddettiğini belirtiyor. Avukatlar, bazı çocukların, yetkililere, aileleri hakkında bilgi veremeyecek kadar küçük yaşta olduğuna dikkat çekiyor.

New York Times ise Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre hükümetin 20 bin göçmen çocuğu Amerika'daki dört askeri üste barındırmaya hazırlandığını bildiriyor. Gazete, bir Pentagon sözcüsünün Texas ve Arkansas eyaletlerindeki askeri üslerde 20 bin çocuğun barındırılmasının planlandığını söylediğini bildiriyor. Ancak habere göre yetkililer, Başkan Trump'ın bundan böyle ailelerin çocuklarından ayrılmayacaklarını bildiren kararnamesini nasıl uygulayacakları konusunda şaşkınlık yaşıyor. Beyaz Saray ve Savunma Bakanlığı, askeri üslere ailelerin de çocuklarıyla beraber yerleştirilip yerleştirilmeyeceği konusunda hiçbir ayrıntı vermedi. Kimi göçmenlik hakları savunucuları, kararın, Trump Yönetimi'nin nasıl uygulanacağı konusunda bir plan yapmadan büyük değişikliklere gitmesinin son örneği olduğunu söylüyor.

New York Times bugün ayrıca dün Texas'ta göçmen çocukların bulunduğu bir barınağa sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren First Lady Melania Turmp'ın Texas'a giderken üzerine giydiği ceketin yarattığı tartışmayla ilgili bir habere de yer veriyor. Gazete, Melania Trump'ın arkasında ”Gerçekten umurumda değil, ya senin?” yazan bir ceket giymesinin tepki çektiğini yazıyor. Habere göre Melania Trump'ın iletişim direktörü Stephanie Grisham, yaptığı açıklamada, ”Bu sadece bir ceket, arkasında gizli bir mesaj yok” dedi. New York Times yazarı Vanessa Friedman'a göre ise mesaj gizli değil, gayet açık. Ancak asıl mesele, bu mesajın kime yönelik olduğunu bulmak. Friedman, Melania Trump'ın herkes tarafından yakından takip edildiğini, bir first lady'nin giydiği herşeyin hiçbir zaman ”sadece bir kıyafet” olarak algılanmayacağını çok iyi bildiğini yazıyor. Friedman şöyle devam ediyor: ”First Lady'nin Texas'ta uçaktan inmeden ceketi çıkarması, ceketin arkasında yazan 'umurumda değil' mesajının kendilerini göçmenlik krizinin tam ortasında bulan ailelere yönelik olmadığının bir işareti olarak algılanabilir. Mesaj belki de eşinin yürüttüğü politikaları eleştirenlere yönelikti. Ya da herkese, çocukların ailelerinden ayrılması uygulamasının bir parçası olmadığını anlatmak istiyordu. Hatta belki de mesaj doğrudan Donald Trump'ı hedef alıyordu.”

New York Times'ın bir başka ana sayfa haberiyse Avrupa ülkelerinin Başkan Trump'ın Avrupa'dan ithal edilen mallara gümrük tarifesi getirmesine misilleme yapma kararıyla ilgili. Gazete, Avrupa Birliği'nin Trump'ın siyasi tabanını hedef alabilecek Amerikan mallarına gümrük tarifesi uygulamayı planladığını bildiriyor. Alman otomotiv devlerini hedef alan Başkan Trump, otomotiv ithallerinin ulusal güvenliği tehdit eden unsurlar içerip içermedikleri konusunda soruşturmaya tabi tutulacağını açıklamıştı. Gazete, son on yılda ekonomik açıdan en güçlü dönemde olan Amerika'nın ticaret savaşında Avrupa'ya göre elinin çok daha güçlü olduğu yorumunda bulunuyor. Avrupa'da ekonomik büyümenin yavaşlaması, İtalya ve Almanya'daki siyasi çalkantılara eklenince Avrupa'nın daha zayıf bir konumda olduğu görülüyor. Ancak Avrupa buna rağmen Amerika'ya karşılık vermekte gecikmedi. Avrupa ülkelerinin gümrük tarifesi uygulayacağı Amerikan ürünleri arasında Kentucky eyaletinde üretilen alkollü içkiler, Florida'da imal edilen tekneler ve Arkansas'da üretilen pirinç var. Uzmanlar, bu eyaletlerdeki seçmenlerin Trump destekçisi olduğunun altını çiziyor.

XS
SM
MD
LG