Erişilebilirlik

8 Haziran Amerikan Basınından Özetler


8 Haziran Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:28 0:00

Amerikan basını bugün en çok eski FBI Direktörü James Comey’nin bugün Kongre’de vereceği ve merakla beklenen ifadesine ve dün Tahran’da sorumluluğunu IŞİD’in üstlendiği saldırılarla ilgili haber ve yorumlara yer veriyor.

Washington Post, eski FBI Başkanı James Comey’nin Kongre’de bugün vereceği ifadede, kovulmasıyla ve Başkan Trump’ın, eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn hakkında yürüttüğü soruşturmayı durdurmasını isteyip istemediğiyle ilgili sorulara yanıt vereceğini yazıyor. Senato İstihbarat Komisyonu’nda dün ifade veren Ulusal İstihbarat Başkanı Dan Coats ve Ulusal Güvenlik Dairesi Başkanı Mike Rogers’ın, Başkan Trump’tan gelen herhangi bir uygunsuz teklifle karşılaşmadıklarını, kendilerini baskı altında hissetmediklerini söylemeleri de haberde yer alan ayrıntılar. Gazete, Coats ve Rogers’ın Başkan Trump’la aralarında geçen özel konuşmalar hakkında komisyona bilgi vermeyi reddettiklerini de yazıyor. Şimdi merak konusu olan unsur, James Comey’nin dün basına sunduğu açılış konuşması metninde yazılanlar dışında Trump’la arasında geçen özel konuşmalar hakkında komisyona bilgi verip vermeyeceği. Washington Post, Trump’ın kampanyasının Rusya’la ilişkileriyle ilgili soruşturma kapsamında gündemi bundan sonra başkanın adaleti engellemeye kalkışıp kalkışmadığı sorusunun belirleyeceğini yazıyor.

Washington Post, konuyla ilgili olarak ABC Televizyonu’yla ortak düzenlediği anketin sonuçlarına da yer veriyor. Anket, katılımcılara, James Comey’nin Başkan Trump tarafından kovulması hakkında ne düşündüklerini soruyor. Habere göre anketi yanıtlayanların yüzde 56’sı, Başkan Trump’ın Rusya soruşturmasının pürüzsüz şekilde yürütülmesine katkıda bulunmak yerine soruşturmayı engellediğini düşünüyor. Yüzde 61 ise Trump’ın Comey’i kovma nedeninin ülke yararı değil kendini koruma emeli taşıdığı görüşünde. Ankete katılan her beş kişiden sadece biri Başkan Trump’ın Rusya’nın 2016 seçimlerindeki rolüyle ilgili olarak ağzından çıkan sözlere güveniyor.

Washington Post ana sayfasında dün Tahran’da Humeyni’nin mezarı ve İran Meclisi’ne düzenlenen iki saldırıyla ilgili habere de yer veriyor. Gazete, saldırıların sorumluluğunu üstlenen IŞİD’in kendine yeni bir cephe açtığı yorumunda bulunuyor. Habere göre İran Devrim Muhafızları’ndan yapılan açıklamada Suudi Arabistan, militan ideolojinin kaynağı olarak gösterildi ve saldırıların, Başkan Trump’ın Suudi Arabistan ziyaretinden sadece üç hafta sonra düzenlenmesinin ”manalı” bulunduğu bildirildi. Habere göre İran’ın saldırılar üzerine ne gibi doğrudan önlemler alacağı henüz belirsiz. Gazete, Londra’daki Kings College’dan uzman Charlie Winter’ın saldırıyla ilgili görüşlerine de yer veriyor. Winter, İran içinde saldırı düzenlemenin IŞİD’ın ne zamandır üzerinde durduğu ideolojik bir emel olduğunu, İran’a saldırmanın Amerika ya da İsrail’e saldırmakla eşdeğer olduğunu söylüyor.

New York Times da ana sayfasında eski FBI Başkanı James Comey’nin bugün vereceği ifadeye ve Comey’nin dün basında yayınlanan açılış konuşmasının ayrıntılarına yer veriyor. Comey’nin açılış konuşması metninde Başkan Trump’ın kendisinden sadakat talep ettiği ve Rusya soruşturmasıyla ilgili olarak Trump’ın adını kamuoyu önünde temize çıkarması yönünde baskı altında kaldığı yazılı. Comey, dün yayınladığı metinde ayrıca Trump’ın ricalarının aylar boyunca sürdüğü, beklenmedik şekilde telefonla aranmalara ve tuhaf görüşmelere dönüştüğünü de belirtiyor.

New York Times bugün ayrıca ana sayfasında fotoğraflı olarak yayınladığı haberde Fas’ta bulunan insanoğluna ait en eski fosillerin tarihi değiştirecek nitelikte olduğunu yazıyor. Habere göre kalıntılar, insanoğlunun Afrika kıtasında tek bir noktada değil farklı noktalarda evrim geçirdiğini kanıtlıyor. Şimdiye kadar insanoğluna ait en eski kalıntılar 195 bin yıl öncesine dayanıyordu. Ancak Fas’taki fosiller, insanoğlunun varoluşunu 300 bin yıl öncesine götürüyor.

XS
SM
MD
LG