Erişilebilirlik

7 Haziran Amerikan Basınından Özetler


7 Haziran Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:55 0:00

Washington Post, Başkan Trump’ın, eski FBI Başkanı James Comey’nin yürüttüğü Rusya ve Michael Flynn soruşturmasını engellemek için Ulusal İstihbarat Direktörü Daniel Coats’tan yardım alma girişiminde bulunduğunu bildiriyor. Coats’ın Senato İstihbarat Komisyonu önünde bugün ifade vereceğini bildiren gazete, Trump’ın Rusya soruşturmasını engelleme girişiminde bulunup bulunmadığı sorusunun komisyonun bir numaralı gündem maddesi olacağını yazıyor. Öte yandan FBI eski Başkanı James Comey’nin ise yarın vereceği ifade, büyük merakla bekleniyor. Gazeteye göre kampanyasındaki simaların Rusya’yla ilişkilerine odaklanan soruşturmayı ”cadı avı” olarak niteleyen Trump, Comey’nin ifadesi sırasında da rahat durmayacak ve Twitter üzerinden tepki vermeyi sürdürecek. Comey’nin kapsamını giderek genişlettiği Rusya soruşturmasının Trump’ı adeta yiyip bitirdiğini yazan Washington Post, Beyaz Saray’ın Trump’ın özellikle Twitter üzerinden yansıtacağı öfke patlamalarına hazırlandığını bildiriyor.

New York Times ise dün bir saldırganın Paris’teki ünlü Notre Dame Katedrali önünde ”Bu Suriye için” diye bağırarak polise çekiçle saldırma girişiminde bulunduğunu ve polis tarafından vurularak etkisiz hale getirildiğini bildiriyor. Habere göre Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb, terör saldırılarının artık eskisi gibi kılı kırk yaran planlar içermediğini, her türlü araç gerecin bile silaha dönüşebildiğini belirtti. Öte yandan gazete, geçen Cumartesi akşamı Londra’da girişilen saldırılarla ilgili ayrıntılar vermeyi de sürdürüyor. Habere göre İngiliz polisi, birçok uyarıya rağmen üç saldırganı elinden kaçırdı. Uyarı sinyalleri göz ardı edildi, önemsenmedi, ya da gözden kaçırıldı. Gazete, saldırganlardan birinin İtalya’da uçağa binerken çantasında IŞİD propagandası bulunduğunu, FBI’ın ikinci saldırganla ilgili olarak iki yıl önce uyarılar verdiğini, İngiltere’ye yaptığı sığınma başvurusu geri çevrilen üçüncü saldırganınsa ülkeye İrlanda’dan giriş yaptığını bildiriyor. Gazete, Başbakan olmadan önce altı yıl boyunca terörle mücadeleden sorumlu bakan olan Theresa May hakkında genel seçimlere bir gün kala birçok soru işareti belirdiği yorumunda bulunuyor. Hatta May’in Dışişleri Bakanı, Londra’nın eski belediye başkanı Boris Johnson bile herkesin aklındaki soruları dillendirmeye başladı ve bir televizyon programında ”Bu insanları elimizden kaçırmayı nasıl başardık?” dedi.

New York Times bugün ayrıca Başkan Trump’ın Suudi Arabistan’ın Katar’ı dışlama girişiminden kendine pay çıkardığını ve Arap dünyasında Körfez ülkeleri arasında aniden çıkan bu krizin içine Amerika’yı da çektiğini yazıyor. Gazete, Trump’ın Twitter’da paylaştığı ”Ortadoğu ziyaretim sırasında radikal ideolojinin daha fazla finanse edilemeyeceğini söylemiştim. Liderler Katar’a işaret etti” şeklindeki mesajının Trump’ın Suudi Arabistan’dan yana tavır aldığını gösterdiğini kaydediyor. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise Başkan Trump’ın Ortadoğu’daki Sünni ülkeler arasında anlaşmazlık çıkarmaya çalışmadığı, sadece Katar’ın çelişkilerle dolu siciline ilişkin hislerini ifade ettiği bildirildi. Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sean Spicer da Trump’ın taraf tuttuğu iddialarını reddetti. Katar, hava komuta merkezine ev sahipliği yapmanın yanı sıra Amerika’nın Ortadoğu’daki istihbarat karargahının ve Amerikan Merkez Kuvvetleri Komutanlığı’nın da bulunduğu ülke. Gazete ayrıca Cornell, Georgetown ve Northwestern’ın da aralarında bulunduğu Amerika’nın en itibarlı altı üniversitesinin Katar’da kampüsleri olduğunu hatırlatıyor.

Los Angeles Times ise Califonia Valisi Jerry Brown’un Çin ziyaretinin ayrıntılarına yer veriyor. Gazete, ”Şu anda Çin’de Amerika’nın lideri Trump değil Brown” başlıklı haberinde, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’le bir araya gelen Vali Brown’un iklim değişikliği meselesinde adeta Amerika’nın lideri görevini üstlendiğini yazıyor. Gazeteye göre iklim değişikliğiyle mücadelenin çehresi olan California, Başkan Trump’ın Amerika’yı Paris İklim Anlaşması’ndan çektiğini açıklamasından sonra farklı bir statüye büründü. Vali Jerry Brown ve Çin Devlet Başkanı Xi, Trump’ı adeta safdışı bıraktı ve bir saat süren görüşme sırasında yeşil enerji teknolojisini ele aldı. Gazete, Pekin Hükümeti ve California’nın iklim değişikliği konusunda müttefik oldukları yorumunda bulunuyor.

XS
SM
MD
LG