Erişilebilirlik

28 Haziran Amerikan Basınından Özetler


28 Haziran Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:11:28 0:00

Washington Post, Libya’nın başkenti Trablus’un yaklaşık 45 kilometre batısındaki sahil kenti Zaviye açıklarında 147 mültecinin kurtarıldığını bildiriyor. Gazete, Libya sahilleri açıklarında son 48 saat içinde Avrupa’ya erişmek için hayatlarını tehlikeye atan 8 bin mültecinin boğulmaktan kurtarıldığını yazıyor.

Washington Post bugün ayrıca Başkan Trump’ın Anayasa Mahkemesi üyeliğine atadığı muhafazakar yargıç Neil Gorsuch’ın mahkemenin sağ görüşlü kanadında ağırlığını hissettirmeye başladığını yazıyor. Gazete, Gorsuch’ın, 2016’da ölen yargıç Antonin Scalia’nın yerine atandığını hatırlatıyor ve muhafazakarlık çıtasını Scalia’dan da fazla yükselterek sağ kanadın beklentilerini fazlasıyla karşıladığı yorumunda bulunuyor. Anayasal Sorumluluk Merkezi gibi kimi kurumlarsa Gorsuch’ı eleştiriyor. Bunun nedeni, Senato’daki onay oturumu sırasında kendisini Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday gösteren Başkan Trump’tan bağımsız olacağını kaydetmesine rağmen Gorsuch’ın seyahat yasağı konusunda başkanın kararına tam destek vermiş olması.

Washington Post’un ana sayfasında bugün yer alan bir başka haberse Başkan Trump’ın Senato’daki Cumhuriyetçi Partililer’i kontrol altında tutmakta zorlanmasıyla ilgili. Gazete, tarihe bakıldığında başarılı başkanların hem saygı gören, hem de korkulan kişilikler olduğunu, ancak Donald Trump’ın tehditler savuran, cüretkar tavırlar sergileyen bir başkan görünümü vermesine rağmen bu iki özelliğe sahip olmadığının düşünüldüğünü yazıyor. Bunun bir örneği de partisinin lideri olmasına rağmen Trump’ın özellikle sağlık yasası konusunda Cumhuriyetçi senatörler üzerinde ağırlığını koymayı başaramaması ve beş aydır iktidarda olmasına karşın önemli bir yasa değişikliğine henüz imza atamamış olması. Bazı çevrelere göre Trump’ın en büyük başarısı, Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday gösterdiği Neil Gorsuch’ın üyeliğinin onaylanması oldu. Gazete, Maine eyaleti senatörü olan ve sağlık yasasına karşı çıkan Susan Collins’in Trump’ın Amerikan tarihinin siyasi ve askeri hiçbir deneyimi olmayan ilk başkanı olduğu ve Kongre’yle iletişim kurmayı yeni yeni öğrendiği şeklindeki görüşlerine de yer veriyor.

New York Times ise Portekiz’de 64 kişinin ölümüne neden olan orman yangınlarının sorumlularının arandığını ve yetkililerin birbirlerine karşı suçlamalar yöneltmeye başladığını yazıyor. Habere göre Portekizli itfaiyeciler, 17 Haziran’da başlayan yangınların ağır can kaybına neden olmasından, ülkenin acil durum haberleşme ağının gerektiği gibi çalışmamasından kaynaklandığını iddia ediyor.

Los Angeles Times ise Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell’ın, Cumhuriyetçi Parti’nin Senato’da hazırladığı sağlık yasası tasarısının oylanmasını, muhalefetin engeline takılmayı önlemek için geçici olarak rafa kaldırmaya karar verdiğini bildiriyor. Gazete, eski Başkan Obama’nın imzasını taşıyan ve kamuoyunda Obamacare olarak bilinen sağlık reformunu yedi yıldır geri çevirmeye çalışan Cumhuriyetçi Parti’nin bu şekilde bir kez daha tökezlediğini yazıyor. Habere göre ılımlı ve kararsız Cumhuriyetçi senatörlerin yanı sıra muhafazalar senatörlerden de dirençle karşı karşıya kalan McConnell, bir hafta daha ısrar etseydi tasarının tamamen çıkmaza girmesine neden olacaktı.

Los Angeles Times’ın ana sayfa haberlerinden bir diğeri de California eyaletinde bir yıl önce yürürlüğe giren ötenazi yasasının etkileriyle ilgili. Gazete, yasanın uygulanmaya başladığı ilk altı ay içinde 111 kişinin yasadan yararlanarak kendi yaşamlarına son verme kararı aldıklarını yazıyor. Bu 111 kişinin çoğu üniversite eğitimli, beyaz, 60 yaş üstü kanser hastaları. Yasa uyarınca tedavisi mümkün olmayan hastalıklarla mücadele eden ve altı aydan az ömrü kalan hastalar, doktor yardımıyla yaşamlarını son vermeye karar verebiliyor. 2016 yılının Haziran ve Aralık ayları arasında California eyaletindeki her 10 bin ölüm vakasının altısı, doktor yardımlı ötenazi olarak kayıtlara geçti.

XS
SM
MD
LG