Erişilebilirlik

23 Haziran Amerikan Basınından Özetler


23 Haziran Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:47 0:00

Amerikan basını, Senato’daki Cumhuriyetçi Partililer’in hazırladığı ve dün Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell tarafından açıklanan sağlık yasa tasarına ilişkin haber, tepki ve eleştirilere geniş yer ayırıyor.

Washington Post, Cumhuriyetçi senatörler tarafından haftalardır gizlilik içinde hazırlanan 142 sayfalık tasarının, eski Başkan Obama’nın imzasını taşıyan sağlık reformu yasasının izlerini yeterince silmediği gerekçesiyle aşırı muhafazalar kanat tarafından eleştirildiğini yazıyor. Gazete, tasarıya orta yolcu ılımlı Cumhuriyetçiler’in de karşı çıktığını bildiriyor. Bunun gerekçesi, milyonlarca yoksul vatandaşın sağlık sigortasından yoksun bırakılacak ya da sigorta kapsamlarının daralacak olması. Habere göre tasarıya ilişkin asıl fırtına, Kongre Bütçe Komisyonu’nun gelecek hafta kaç vatandaşın sağlık sigortasını kaybedeceği, tasarının bütçe açığı üzerinde nasıl etkilerinin olacağı ve sigorta primi ödemelerinin ne kadar artacağına ilişkin raporunu açıklaması üzerine kopacak. Washington Post, tasarıyı eleştirdiği başyazısında, tasarının sağlık yasası kılığına bürünmüş bir vergi indirimi yasası olduğunu yazıyor. Gazeteye göre eski Başkan Obama’nın hazırladığı yasanın hayata geçirilmesini destekleyen tüm vergi uygulamalarını kaldırmayı amaçlayan yeni tasarı, tam bir finansal sorumsuzluk örneği. Tasarının sigortalarla ilgili kuralları koyma konusunda eyaletlere çok fazla esneklik tanıması ise sigorta şirketlerinin birçok hastanın işine yaramayacak sigorta poliçeleri satmaya çalışmasına yol açabilir.

Washington Post bugün ayrıca Kuzey Kore’den Amerika’ya koma halinde getirildikten kısa süre sonra yaşamını yitiren 22 yaşındaki ekonomi öğrencisi Otto Warmbier’ın memleketi Ohio eyaletinin Wyoming kasabasında düzenlenen cenaze törenine yer veriyor. Habere göre cenaze törenine Wyoming kasabasından, civar kentlerden ve hatta Warmbier’ın burslu olarak öğrenim gördüğü Virginia Üniversitesi’nden binlerce kişinin katıldı. Ailesi ve arkadaşları, Warmbier hakkındaki anılarını paylaştı. Gazete, Warmbier ailesinin, törenin matem havasında geçmemesine özen gösterdiğini, tam tersine oğullarının yaşamına anlam kazandırmaya çalıştıklarını yazıyor.

Los Angeles Times ise Başkan Trump’ın bir süre önce attığı bir Twitter mesajında, görevden aldığı eski FBI Başkanı James Comey’le Beyaz Saray’da arasında geçen konuşmaların gizli teyp kayıtlarının olabileceğini ima etmesine rağmen dün attığı tweet’te böyle kayıtlar olmadığını itiraf ettiğini yazıyor.Gazetenin ”Trump teyp sataşmasını sonlandırdı ama olan oldu” başlıklı haberine göre önce ses kaydı olabileceği imasında bulunan, sonra bunu yalanlayan Trump, yeni soru işaretlerinin ortaya çıkmasına yol açtı. Ağız dalaşı, şovmenlik hevesi ve dikkat dağınıklığı en büyük zaafları arasında yer alan Trump, uzun vadeli birçok sorunun kapısını aralamış oldu. Gazete, Trump’ın Comey’yle görüşmesini gizlice kaydetmiş olabileceğini ima etmesinin Rusya soruşturmasına özel savcı atanmasına neden olduğunu, Trump’ın bir tartışmayı kapatmaya çalışırken çok daha büyük bir diğerini açtığını bildiriyor. Habere göre 42 gün önce attığı gizli ses kaydı imalı Twitter mesajı, kimileri tarafından Trump’ın Comey’yi korkutma, sindirme ve Rusya soruşturmasını etkileme amacı olarak algılanıyor. Öte yandan Trump, Comey’yle konuşmalarını gizlice kaydetmediğini itiraf etmesine rağmen başka kayıtlar olabileceği imasında bulundu, hatta kendi istihbarat birimleri tarafından takip altında olabileceği olasılığına işaret etti.

XS
SM
MD
LG