Erişilebilirlik

12 Haziran Amerikan Basınından Özetler


12 Haziran Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:28 0:00

Washington Post bugünkü ana sayfasına 1994 yılında 800 bin kişinin soykırıma uğradığı Ruanda’yı taşımış. Gazete, 1994‘teki olaylar sırasında Ruanda’da 250 bin kadının tecavüze uğradığını, bu tecavüzler sonucu 20 bin çocuğun doğduğunu ve ”gölge nesil” olarak tanımlanan bu çocukların bugün yetişkinliğe adım attıklarını yazıyor. Habere göre uzmanlar, soykırım sonrası Ruanda’da çocukların travmayla nasıl başa çıktığını henüz yeni yeni araştırıyor. Araştırmalardan, acıları umuda çevirmeyi başarmaya çalışan bir ülke tablosu ortaya çıkıyor. Uzmanlara göre tecavüz sonucu doğan çocukların büyük kısmı HIV virüslü olarak dünyaya geldi. Virüsün AIDS’e dönüşmemesi için hükümet ve yardım kuruluşlarından aldıkları ilaçları hayat boyu kullanmak zorundalar. Ancak yoksulluk içinde, aile şiddetine maruz kalarak yaşasalar da çoğu, kimlikleriyle yüzleşip hayata tutunmayı başardı. Uzmanlara göre örneğin Bosna’da 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaşta tecavüz sonucu doğan çocukların sayısı bilinmiyor. Bunun nedeni çok sayıda çocuğun anneleri tarafından terkedilmiş ya da öldürülmüş olmaları.

New York Times ise Filipinler’in Marawi bölgesinde İslamcı militanlarla giriştikleri çatışmada ölen deniz piyadelerinin cenazelerinin başkent Manila’ya getirilişinin fotoğrafını ana sayfasından veriyor. Gazete, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin uyuşturucuyla mücadele kampanyası yürütürken ülkede yükselen radikal İslam tehdidini gözden kaçırdığını yazıyor. Habere göre köktendinci tehdit, Filipinler’in güneyinde uzun yıllardır mayalanıyor. Çatışmaların yaşandığı 200 bin nüfuslu Marawi kentinde ve Duterte’nin memleketi Davao’nun da bulunduğu Mindanao Adası’nda 60 günlük sıkıyönetim ilan edildi. Devlet Başkanı Duterte, ülkenin en çok Müslüman nüfusa sahip kenti Marawi’yi militanların elinden almaları için orduya iki kez süre verdi. Ancak ordu, çatışmaları durdurmayı başaramadı. Habere göre kimi Filipinliler, Mindanao Adası’nda ilan edilen sıkıyönetimin ülke çapına yayılmasından korkuyor. Filipinler nüfusunun yüzde 2‘sini Müslümanlar oluşturuyor. Ancak Mindanao Adası’nın özelliği, nüfusunun yüzde 20 ila 40’a yakınının Müslüman olduğunun tahmin edilmesi.

New York Times bugün ayrıca Başkan Trump’ın özel avukatı Marc Kasowitz’in rolünün tartışma yarattığını yazıyor. Habere göre 15 yıldır Trump’ın iş dünyasındaki çıkarlarını korumak üzere avukatlığını yapan ve kamu çalışanı olmayan Kasowitz, hükümette görev almamasına rağmen Beyaz Saray’da bir ofis açma olasılığını gündeme getiriyor. Kasowitz’in Beyaz Saray’a sık sık düzenlediği ziyaretler, kamu çıkarlarıyla özel çıkarlar arasındaki net çizgiyi bulanık hale getiriyor. Kasowitz’in son günlerde Beyaz Saray çalışanlarına Rusya soruşturması hakkında ellerinden geldiğince az konuşmalarını tavsiye ettiği bildiriliyor. Birçok çevreye göre başkanın özel avukatıyla hükümet çalışanları arasında böylesi konuşmaların geçmesi, son derece tuhaf. Trump’ın 64 yaşındaki avukatı Marc Kasowitz, özellikle faaliyet gösterdiği New York’ta son derece saygın, başarılı ve tuttuğunu koparan bir avukat olarak tanınıyor. Ancak gazete, Kasowitz’in Washington’un siyasi kutuplaşmalarına, tüm kamuoyunun yakından izlediği yüksek tansiyonlu ceza davalarına yabancı olduğunu bildiriyor. New York Times, Kasowitz’in diğer iki müvekkilinin de son derece dikkat çekici olduğunu yazıyor. Bunlardan biri, Rus devletine ait en büyük banka olan ve Başkan Obama zamanında Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi nedeniyle yaptırımlara maruz kalan Sberbank, diğeri ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığıyla tanınan Rus işadamı Oleg Deripaska.

Los Angeles Times ise Başkan Trump’ın, selefi Obama zamanında yumuşamaya başlayan Küba ilişkilerini tersine çevirmeyi planladığını yazıyor. Habere göre Trump, Küba Devlet Başkanı Raul Castro’nun insan hakları sicilini iyileştirmediğini ve Küba’nın Amerikan firmalarının taleplerini reddettiğini savunan şahin cepheyle aynı safta yer alıyor. Trump Yönetimi’nin Obama’nın imzasını taşıyan girişimleri gözden geçirmeyi bir süre önce tamamladığı, değerlendirmeyi açıklamak için en iyi zamanı kolladığı, Trump’ın açıklamayı bu hafta içinde bile yapabileceği kaydediliyor. Gazeteye göre Trump’ın attığı adım çok tartışmalı. Bu hamleler turizme darbe indirmekle kalmaz, aynı zamanda Küba’da Amerika’dan boşalan yerin Rusya ve Çin’e açılması anlamına gelir.

XS
SM
MD
LG