Erişilebilirlik

‘Havice Operasyonu Irak Ordusuyla Birlikte Yapılmalı’


‘Havice Operasyonu Irak Ordusuyla Birlikte Yapılmalı’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:24 0:00

Irak içinde IŞİD’in Musul ve Telafer’den sonra üslendiği yerlerden biri de Kerkük’e bağlı Havice bölgesi.

Musul ve Telafer’in kurtarılmasının ardından Havice bölgesinde de operasyon başlatılması bekleniyor. Havice Cephesi Komutanı Kemal Kerküki, “Havice operasyonu için Peşmerge güçlerinin hazır olduğunu ancak operasyonun Peşmerge güçleri ve Irak ordusu koordinasyonunda olması gerektiğini” söyledi.

Havice’nin kuzeyinde Peşmerge güçleri; Havice’de IŞİD ve bölgenin kuzeyinde ise Irak ordusuyla Haşdi Şabi bulunuyor. Henüz bölgeye yönelik operasyon başlamadı ancak bölgede karşılıklı yığınaklar güçlendirilirken her gün küçük çaplı çatışmalar yaşanıyor.

Havice Cephe hattındaki güçlerden biri de aralarında çok sayıda kadının olduğu İran Kürtleri’nden oluşan Peşmerge grupları…

IŞİD’in olduğu yerleşim birimlerinin gözle görülebildiği yerleşim birimine yukarıdan bakan hattın ve İran Peşmergeleri’nin komutanlarından Rebas Şerifi, sıcak çatışmaların henüz başlamadığını ancak günlük saldırıların olduğunu söyledi.

Şerifi, “Bazen top atışı, bazen roket bazen de keskin nişancı saldırısı oluyor. Yollara mayın döşüyorlar. Aralarında siviller de var, yola bu sayede mayın döşeyebiliyorlar. Ya sivil gibi giyiniyorlar ya da mayın döşemesi için sivilleri gönderiyorlar” dedi.

Yaklaşık 8 ay önce karargahlarının bulunduğu noktaya 200 metre mesafede 2 bombalı araçla saldırı düzenlendiğini anlatan Şerifi, yollara döşenen mayınlarla araçlarının hedef alındığını söyledi.

Bu mayınlı saldırılardan biri de VOA ekibinin karargaha ulaşmak için kullandığı yolda kısa süre önce olmuş.

Şerifi, IŞİD’in 2014 yılında büyük bir saldırıya geçtiğini belirterek, “Gece 10 buçuktan sabah 5’e kadar şiddetli çatışma oldu. Destek kuvvet olmadan, uçak desteği olmadan sabaha kadar sürdü çatışma. Psikolojik harp unsurları da kullanıyorlar. Daha önce camilerde kaydedilen tekbir seslerinin olduğu kayıtları açıyorlar. Saldırı sırasında sayıları çokmuş gibi gösterip moral bozmaya çalışıyorlar” dedi.

Tamamı İran Kürtleri’nden oluşan Peşmergeler’den yarısı kadınlardan oluşuyor. 3 aylık bir eğitimden sonra cepheye gittiklerini anlatan kadın Peşmergeler, IŞİD saldırıları sırasında da karargahta olduklarını söylüyorlar. Nigar ve Evin adında iki kadın Peşmerge arkadaşlarını kaybettiklerini belirten Aso adlı Peşmerge, “Evimize dönmek isteriz ancak topraklarımızı özgürleştirdikten sonra. Biz, İran’daki kadınların özgürleşmesi için de savaşıyoruz” dedi.

Cephe hattı boyunca IŞİD ile aralarındaki mesafenin 400 metre ile 1 km arasında değiştiğini anlatan Peşmergeler, karargahın olduğu tepede yaşıyor ve günlük eğitimlerini yapıyor.

XS
SM
MD
LG