Erişilebilirlik

Havayı Tarımcılık da Kirletiyor


Küçük parçacıklı maddelerin havaya karışmasının yarattığı kirliliğin en büyük sorumluları, ne arabalar ne de fabrikalar. Bu kirliliği çiftlikler de yaratıyor. Yeni bir araştırma, gübrelerdeki amonyağın hayvan dışkısı, egzozdan çıkan nitrojen oksit ve sülfatla birleştiğinde aerosol olarak bilinen katı mikroskobik parçacıklara dönüştüğünü ortaya koydu.

Bu parçacıklar ciğerlerin derinliklerine yerleşerek kalp ve nefes hastalıklarına yol açıyor. Dünyada her yıl 3 milyon kişinin mikroskobik parçacıkların yarattığı hava kirliliği nedeniyle öldüğü tahmin ediliyor.

Geophysical Research Letters’da yayınlanan makalede araştırmacılar, amaçlarının gübre kullanımına karşı çıkmak olmadığını belirtti. Atmosferik bilimleri uzmanı Susanne Bauer, “Dünya nüfusu artıyor. Daha fazla gıda için daha fazla gübreye gereksinim olacak” diyor.

Ancak Bauer, aerosol oluşması için tarımsal salınımların diğer maddelerle birleşmesi gerektiği düşünüldüğünde, daha temiz enerjilerin ve daha az enerji tüketen araçların kullanımının havadaki bu diğer maddeleri azaltacağına dikkati çekiyor. Bu nedenle amonyak salınımı artmayı sürdürse de hava kalitesinde düşüş yaşanmayabilir.

2015’te aerosoller üzerinde yazılan bir raporun başyazarı Johannes Lelieveld, bu tahminin ancak sanayi toplumların başarılı biçimde sanayi salınımlarını kontrol altına almayı başarmaları durumunda gerçekleşeceği uyarısında bulunuyor.

XS
SM
MD
LG